צפלוטוס הגביעים Cephalotus follicularis

(Last Updated On: 02/10/2020)

תאור כללי:Cephalotus follicularis mound

צפלוטוס הגביעים מגיע מאזור חופי דרום-מערב אוסטרליה, ורק שם הוא גדל באופן טבעי. האקלים באזור הוא אקלים מזרח תיכוני, אך עם הפרשי טמפרטורות יום-לילה ניכרים, גם בקיץ כמו גם בחורף.

זהו אחד הצמחים הנחשקים ביותר באוספים פרטיים, בזכות המראה כמו גם בזכות האתגר בגידולו לאורך מספר שנים. באוספים ישנם מופעים שונים של הצמח, כמו הענק של האמר, בעל כדים גדולים במיוחד, אך בכל המקרים, עדיין מדובר באותו הצמח, בעל מופעים שונים, ולא בזנים שונים.
לצפלוטוס יש נטייה ידועה למןות פתאומי אצל מגדלים, אפילו בין לילה – יום אחד הצמח ייראה מצויין, למחרת הוא כבר לא יחייה. נטייה זו למוות פתאומי עדיין נחקרת, אך פעמים רבות לא מצליחים לדעת מה הגורם לה. ההשערות כוללות, בין היתר, ממתקפת פטריה ההורגת את הצמח (כתוצאה מלחות יתר או רטיבות גבוהה בנקודת הצמיחה), היעדר חמצן המגיע לשורשים, ועוד.
הצמח יוצר מושבות עם שני סוגי עלים – עלים רגילים ובשרניים, המופיעים בעיקר באביב, וכדים קטנים, אשר משמשים ללכידת טרף. הכדים מעט שעירים, ובעלי “סולם” המסייע לחרקים שוכני קרקע להגיע לתוך הכד. הכדים יכולים להופיע במספר צבעים – החל מירוק בהיר, ועד אדום עז. כעקרון, ככל שהצפלוטוס חשוף ליותר אור, כך הכדים יהיו אדומים יותר, אך קטנים יותר.
עם הזמן המושבה גדלה, והצמח יכול ליצור מושבות מרשימות של מלכודות מסביב. כאשר הוא גדל על מדרון, אפשר לראות מושבות משתפלות מרשימות המכסות את המדרון.
לפני שניכנס לפירוט תנאי הגידול, אציין שאני מגדל את הצמח החל מאפריל 2016, ועיקר המידע כאן מקורו בספרות ובדיווחים של מגדלים מרחבי העולם.

תקופת גידול:צפלוטוס הגביעים

צפלוטוס הגביעים גדל בעיקר באביב עד הסתיו, ובחורף הוא נכנס לתרדמת. גם בתקופת התרדמת, הצמח ממשיך להיות ירוק, ולא נסוג, ולכן חשוב להמשיך ולתת לו את התנאים שהוא ייקבל בטבע – אור בהיר עם טמפטורות נמוכות. במידה ולא נקפיד על תרדמת, הצמח לא ישרוד לאורך זמן.

מקום גידול:

הצפלוטוס לא מתאים לגידול בישראל מחוץ לתנאים מבוקרים, והוא יחסית בררן בתנאים.
הצפלוטוס אוהב טמפרטורות של עד 28-30 מעלות בקיץ, אך חשוב שבלילה הוא מצפה לחוות ירידה בטמפרטורות של כ-10 מעלות.
מגדלים רבים אוהבים לגדל את הצפלוטוס בחממה לכדניות ההר הגבוה.
אני מנסה בשלב זה לגדל אותו במדף גידול, שם יש מזרן לח המוריד בלילה את הטמפרטורות ב-10 מעלות, ושומר על לחות אופטימלית של כ-60%. בקיץ הטמפרטורה יכולה לעבור את ה-30 מעלות, אך בלילה הטמפרטורה יורדת ל-20-24 מעלות, והפרש זה עוזר לצפלוטוס לעבור את הקיץ בשלום.

מצע והשקייה:גביע אדום פתוח של צפלוטוס הגביעים

ניתן למצוא ברחבי האינטרנט מתכונים רבים למצעי גידול לצפלוטוס. בעוד שתערובת מסויימת תצליח אצל מגדל אחד, הצפלוטוס עלול למות אצל מגדל אחר, בדיוק עם אותו המצע. העקרון מאחורי המתכונים הוא מצע מאוורר היטב, אשר לח, אך לא רטוב.
תערובת של כבול, חול סיליקה ופרלייט, או כבול, פרלייט וסבי קוקוס, הינו מהמתכונים הפשוטים שקראתי עליהם. בכולם הכבול מהווה לא יותר משליש מהמצע.
בכל ההמלצות שנתקלתי בהן, נאמר בפירוש שאסור להשקות את הצפלוטוס מלמעלה. השקייה עליונה, אשר תרטיב את מרכז צמיחת הצמח, עלולה לגרום לריקבון, ולמות הצמח.
יש להעמיד את העציץ בצעט מים מזוקקים, ולתת לשכבה העליונה להתייבש בין השקיות. רטיבות קבועה עלולה לגרום לרקבון שורשים.

שתילה מחדש:

הצפלוטוס רגיש ביותר למשחק בשורשים, ועלול למות. בהתבסס על דיווחים באתרים השונים, אני ממליץ לא לשתול את הצמח כל עוד אין צורך אמיתי בכך. במידה ונדרש להעביר את הצמח עציץ, אני ממליץ להעביר את הצפלוטוס ללא הפרעה לשורשים, כולל המצע הישן, ולהכניס הכל לתוך המצע החדש. הזמן הטוב ביותר לשתילה מחדש הוא בסיום התרדמת, לקראת סוף החורף.
בניגוד לצמחים טורפים אחרים, שמעתי על מגדלים העושים שימוש בעציצי חימר, ולא רק בעציצי פלסטיק.

האכלה:צפלוטוס הגביעים

ניתן להאכיל בתולעי דם מורטבות.

תאורה:

אור בהיר וחזק, אך לא שמש ישירה. בטבע, הצמח גדל פעמים רבות באזור עם צל חלקי של עשבים גבוהים. ככל שהצמח יקבל יותר אור, כך הגביעים שלו יהיו קטנים יותר, אך אדומים יותר

שיטות ריבוי:

על מנת לשמור על מופע כלשהו, יש לבצע ריבוי באמצעות פיצולים או ייחורים. ייחורי עלים או ייחורי שורשים הם השיטה המועדפת. ייחורים ניתן לבצע לקראת סוף החורף, בסוף התרדמת של הצפלוטוס.
ניתן לפצל צמח בוגר אשר בעל מספר נקודות צמיחה.
ניתן להפיק מהצמח זרעים, אך אי אפשר להבטיח שמופע צמח האם יישמר בצמח הגדל מהזרע. גידול מזרעים הוא תהליך איטי, הנמשך מספר שנים.

גודל:

הצפלוטוס יוצר מושבות, אשר גדלות עם הזמן. גובה הצמח הוא עד 10 ס”מ, אך יכול להתפרס עד 30 ס”מ בקוטר, במושבות יותר מבוססות, ואף יותר מזה.

 

קישור קבוע למאמר הזה: https://torfim.co.il/plants/carnivorous-plants/pitchers/cephalotus/cephalotus-folliculars/

4 תגובות

דלגו לטופס מילוי התגובה

  • יניב on 29/11/2018 at 23:22

  אין לי מקום בעציץ להשקות מלמלעלה משום שהמשטח העליון מלא בגביעי הצמח, האם אפשרי להשקות השקייה תחתית עם כמות שתתייבש ותספג לאדמה?

  1. יניב שלום,
   אני ממליץ במקרה כזה לשקול להעביר את הצפלוטוס לעציץ יותר גדול.
   השקיה מהעציץ למעלה עוזרת לרענן את האדמה, ולשטוף חומרי הזנה שיכולים להצטבר במצע.
   ירון

  • יניב on 16/11/2018 at 12:05

  ירון שלום,

  קניתי צפולוטוס אך אני לא מצליח לקבל מידע כנדרש על איך להשקות אותו ואני חושש שזה משפיע על ההתפתחות לו.
  האם עבור הצפולוטוס לשים פחות מים בהשקייה תחתית על מנת שלא שיהיה יותר ספוג במים(בהשוואה לצמחים כמו דיונאה וטללית שאני שם להם מים בתחתים באופן קבוע ולא נותן לתחתית להתייבש)

  תודה מראש

  1. יניב שלום,
   צפלוטוס, כמו רבים מהצמחים הטורפים, אוהב מצע לח עד רטוב.
   עם זאת, יש לאפשר למים להתייבש מדי פעם, ורק אז הוסיף.
   את המים שאתה מוסיף אני ממליץ להשקות למצע שמסביב לצמח, ולא על הצמח עצמו, עד שיתנקז לקערה.
   אני ממליץ גם שבאופן קבוע תהיה זרימת אויר מסביב לצלוטוס, על מנת לסייע במניעת התפתחות עובשים על עליו, שעלולים להרוג את הצמח.
   ירון

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: