דרלינגטוניה קליפורניקה – צמח קוברה Darlingtonia californica

(Last Updated On: 20/09/2020)

צמח קוברה

Darlingtonia californica

צמח קוברה, או בשמו דרלינגטוניה קליפורניקה, זכה לשמו בזכות צורתו המיוחדת, המזכירה נחש קוברה זקוף לפני תקיפה. הדרלינגטוניה מושך את הטרף ואז מתעתע בו, עד שהם נופלים באפיסת כוחות למותם.

רקע

גילוי נאות – לי אין נסיון בגידול דרלינגטוניה, וכל המידע המובא כאן מתבסס על מידע שפורסם על ידי מגדלים שונים וחוקרים.

צמח קוברה Darlingtonia

צמח קוברה Darlingtonia

צמח הדרלינגטוניה הוא היחיד במשפחתו, ואין לו מינים שונים. הוא גדל באזורי ביצות ועל גדות נחלים בצפון קליפורניה ואורגון. ישנם מופעים להר הגבוה, ומופעים הגדלים לאורך החוף, ולכל מופע תנאים שונים. המופע הנפוץ בשוק המסחרי הוא מופע החוף אשר דורש תנאים קרירים יותר, ועל התנאים אלה אפרט יותר בהמשך. מופעי ההר שאוהבים טמפרטורות חמימות אינם נפוצים היום בשוק המסחרי. הם התרגלו לאדמה חמימה יותר וטמפרטורות סביבה חמות יותר.

הצמח קיבל את שמו המדעי בשנת 1853 – דרלינגטוניה קליפורניקה, על שם בוטניקאי מפנסילבניה בשם ד”ר וויליאם דרלינגטון.

מבנה הצמח

לדרלינגטוניה ריזום (קנה שורש), אשר ממנו יוצאים העלים. הריזום יכול להתפצל ולפתח מספר נקודות צמיחה. מהריזום גם יוצאות שלוחות צמיחה. שלוחות צמיחה אלו ייחודיות לדרלינגטוניה בקרב הצמחים הטורפים. השלוחות מתפתלות על גבי הקרקע או מתחת לה, ומהן מתפתחים צמחים חדשים – זהים גנטית לצמח המקורי. צורת רבייה זו מאפשרת לדרלינגטוניה להתפשט במהירות על פני אזור שלם ולאכלס אותו. הדרלינגטוניה הוא צמח שאוהב לפתח מושבות במהירות, באמצעות שלוחות. גובה הצמח יכול להגיע עד 80 ס”מ.

צמח קוברה צעיר

צמח קוברה צעיר

בצעירותו, הדרלינגטוניה יצמיח עלים קטנים בצורת צינור, ללא הצורה האופיינית. לאחר שנתיים-שלוש יתחילו לצמוח עלים בעלי צורה אופיינית. לדרלינגטוניה עלים המשמשים כמלכודות, בדומה לשופרית הצפון אמריקאית Sarracenia – עלה ארוך בצורת גליל, אך בקצהו ישנה כיפה, ובתחתית הכיפה פתח קטן. בבסיס הכיפה ניתן לראות זוג “כנפיים”, או עלים בצורת “שפם”. “שפם” זה, בשילוב תצורת הכיפה והמלכודת הזקופה, מאוד מזכירים את נחש הקוברה רגע לפני התקיפה, ומכאן שמו הנפוץ – צמח הקוברה או שופרית הקוברה. בתקופת הצמיחה, הדרלינגטוניה יצמיח עלה חדש כל 2-4 שבועות.

ל”שפם” יש תפקיד מאוד חשוב. מבסיסו מופרש צוף בכמות רבה, אשר מכסה את ה”שפם”, וריח הצוף המתקתק מופץ לכל עבר. חרקים נמשכים אל ריח הצוף, ונוחתים על העלים על מנת ליהנות מהנקטר המתוק. בעודם נמשכים לבסיס ה”שפם”, שם הצוף נמצא בריכוז הגבוה ביותר, הם מתקרבים לפתח המלכודת הנמצא בתחתית הכיפה, בדיוק מעל ל”שפם”. על גג הכיפה ניתן למצוא חלונות לבנים-שקופים, שתפקידם לתעתע בחרקים. לאחר שהחרק אכל מהצוף, הוא ירצה להמריא לכיוון השמיים. חלונות אלו גורמים לחרק לחשוב שהשמיים כלפי מעלה, והחרק מתעופף כלפי מעלה, הישר לתוך פתח המלכודת. אבל – מעטי מעט הם החרקים הנופלים במלכודת. רק כשני אחוזים מכלל החרקים המבקרים נלכדים.

צמח קוברה Darlingtonia

צמח קוברה Darlingtonia

לאחר כניסת החרק האומלל לתוך הכיפה, הוא מגלה למעשה שאין לו כמעט לאן להגיע – מלמעלה, החרק לא מבחין בפתח שמתחתיו, כי הוא רואה את ה”שפם” הכהה בהשוואה ל”חלונות” הבהירים, כך שהחרק לא מעלה בדעתו שזוהי הדרך החוצה. בעודו מתעופף בתוך הכיפה, הוא מתעייף, ובסופו של דבר הוא נופל פנימה לתוך הצינור הארוך. פנים הכיפה וחלקו העליון של הצינור חלקים לחלוטין ומכוסים מעיין שעווה, כך שלחרק אין היכן להיאחז ולהתאושש. לאחר הנפילה פנימה, הוא מגלה שהחלק התחתון של הצינור מכוסה שערות ארוכות הפונות כלפי מטה, אשר מונעות מהחרק לצאת, ו”מעודדות” אותו להמשיך בדרכו פנימה.

תחתית הצינור מלא בנוזל, וחרק שהגיע לכאן פשוט יטבע באפיסת כוחות, בעודו מנסה להתגבר על השערות. בתוך הנוזל חיים מיקרו-אורגניזמים, ויצורים זעירים, שתפקידם לאכול את הטרף ולפרק אותו לגורמים. לאחר פירוק החרקים, צמח הדרלינגטוניה ניזון מהפרשות היצורים. תופעה מעניינת שנצפתה בדרלינגטוניה – ככל שיש יותר טרף, כך הצמח מפריש יותר נוזל להטבעת הקורבן.

בגלל מקום גידול מוגבל במערב ארה”ב, ובהיעדר גיוון בין מינים, צמח הדרלינגטוניה נמצא בסכנה. צמצום אזורי המחייה לטובת מכרות ניקל ומגורי אדם, והסטת מקורות מים לשימוש בני אדם הביאו לצמצום האוכלוסיות בטבע. גם מניעת שריפות יער הביאו לצמצום אוכלוסיות הדרלינגטוניה עקב תהליך של ייעור וצמיחת שיחים גבוהים, שהביאו להצללה של אזורי המחייה.

ישנם שלושה מופעים מוכרים לצמח הדרלינגטוניה:

 • טיפוסי – כאשר הצבע משתנה בהתאם לכמות האור, ומאדים ככל שיש יותר אור
 • וירידיפלורה – לשעבר אות’לו, ירוק לחלוטין
 • אטרופורפוריאה – נדיר ביותר – אדום לחלוטין

הפרח

פרי צמח קוברה Darlingtonia Fruit

פרי צמח קוברה Darlingtonia Fruit

פרח הדרלינגטוניה מיוחד. הפרח מופיע עם בוא האביב, בחודשים אפריל עד יוני, בהתאם למזג האוויר באזור. בישראל הפרח יכול להופיע אפילו במרץ. לכל צמח יהיה פרח אחד בלבד. בפריחה, הפרח יהיה הפוך, כלפי מטה, ולו חמישה עלי גביע ירוקים ומוארכים, וחמישה עלי כתרת בגווני ארגמן. עלי הכותרת מחוברים בינהם, אך יש להם פתח באמצע האזור המחובר, ובקצותיהם הם נפרדים ומאפשרים כניסת חרקים אל תוך הפרח עצמו. במרכז עלי הכותרת נמצאת השחלה, וממרכזה יוצאת הצלקת. מסביב לשחלה מפוזרים האבקנים. הצלקת הופכת לפוריה יום או יומיים לאחר פתיחת הפרח, והאבקה תהפוך לזמינה בו בזמן. הצלקת תישאר פוריה לתקופה של כשבעה ימים. לאחר ההפרייה, משך הזמן להתפתחות זרעים יכול להיות עד ארבעה חודשים. לאחר ההפרייה, הפרח יזדקף והפרי יהיה מעל עמוד הפריחה. את הפרחים ניתן להפרות בצורה ידנית בתקופת פריון השחלה, על מנת לקבל זרעים.

תנאי גידול

צמח קוברה Darlingtonia

צמח קוברה Darlingtonia

לדרלינגטוניה מחזור חיים המוכתב על ידי עונות השנה. בתחילת האביב יופיע עמוד פריחה, בודד לכל צמח, אשר יתפתח לפרח מרהיב ומיוחד. לאחר הפריחה, יופיעו שני עלי מלכודת גבוהים. אלו בדרך כלל העלים הגבוהים ביותר שיש לצמח באותה העונה. בהמשך יתפתחו עלי מלכודת נוספים, אך נמוכים יותר. בסתיו הדלרינגטוניה יאט את צמיחתו וייכנס לתרדמת. בזמן התרדמת העלים ימשיכו להיות ירוקים וייבצעו פוטוסינטזה. בסוף החורף ותחילת האביב עלים אלו ייפלו הצידה וישחימו, יחד עם בוא עמוד הפריחה.

הדרלינגטוניה אוהב לצמוח באזורים בעלי זרימת מים איטית על פני השורשים, טמפרטורה קרירה, ולחות גבוהה יחסית. בישראל קשה עד מאוד לגדל את הדרלינגטוניה, בעקבות התנאים האלו, שכן הוא יסבול בטמפרטורות הקיץ שלנו. אני אישית טרם פגשתי מישהו שהצליח לאורך שנים לגדל דרלינגטוניה בישראל. בקיץ, הדרלינגטוניה אוהב טמפרטורות של עד 24 מעלות, כאשר הוא יכול לסבול קפיצות מזדמנות בטמפרטורה עד 28 מעלות, ובלבד שיקבל בלילה צניחה של כעשר מעלות.

חובה לגדל את דרלינגטוניה בטרריום גבוה או באוהל גידול. הדרישות לטמפרטורות נמוכות יחסית, תאורה חזקה ולחות גבוהה, מחייבת סביבת גידול מלאכותית ונשלטת. יש לשמור על טמפרטורת יום סביב 22-24 מעלות, עם נפילה של 8-10 מעלות בלילה, ו-60-70% לחות. לא לשכוח לדמות את עונות השנה, על מנת שהצמח ייכנס לתרדמת עם בוא הסתיו.

הדרלינגטוניה אוהב אור בהיר וחזק. אבל – בישראל שלנו, כדאי להצל מעט על הצמח, על מנת למנוע שריפת מלכודות ועלים. בעקרון, ככל שהוא יקבל יותר אור, הוא יציג יותר גוונים של אדום, ה”שפם” יאדים ויפיק יותר צוף. במקומות בהם אין מספיק אור הדרלינגטוניה יסבול, ויהיה ירוק יותר, ונמוך יותר.

צמח קוברה Darlingtonia

צמח קוברה Darlingtonia

את הדרלינגטוניה מומלץ לגדל ב100% ספגנום, או בתערובת של ארבעה חלקים ספגנום וחלק אחד פרלייט, כאשר מים קרירים זורמים כל העת מסביב לשורשים. על מנת לקרר את המים אפשר לעשות שימוש במקרר אקווריומים, או מזרן לח שיקרר את המים הזורמים עליו. שיטות נוספות להפחתת עומס החום על השורשים הם שימוש בעציצים לבנים, ופיזור חול קוורץ בהיר מעל מצע הצמח, על מנת להחזיר אור. מדי פעם, כדאי להשקות את העציץ מלמעלה במים קרירים, כדרך נוספת לקרר את המצע והשורשים. כדאי לשמור על מצע ברמת חומציות של כ-6.5-7ph.

שימרו על לחות של 60-70% מסביב לצמח, עם תנועת אוויר טובה, כדי למנוע התפתחות עובשים, פטריות ומזיקים אחרים. קוטר העציץ צריך להיות גדול משמעותית מגודל הצמח, על מנת לאפשר לשלוחות להתפתח ולהצמיח צמחים חדשים.

בסוף החורף, בחודש ינואר, כאשר הדרלינגטוניה עדיין בתרדמת, זה הזמן לשתול אותו מחדש, ואף לפצל אותו במידת הצורך.

בדרך כלל הדרלינגטוניה ילכוד מספיק חרקים, ללא צורך בהאכלה נוספת, אך מדי פעם ניתן לזרוק פנימה תולעי דם יבשות וחרקים מזדמנים.

ריבוי

צמח קוברה צעיר Young Darlingtonia

צמח קוברה צעיר Young Darlingtonia

 • ייחורים – הדרלינגטוניה יוציא שלוחות עם נקודות צמיחה חדשות, שניתן לפצל מצמח האם.
 • פיצול – את הריזום ניתן לפצל במידה ויש עליו יותר מנקודת צמיחה אחת.
 • זרעים – את הזריעה יש לבצע בסתיו על גבי מצע לח של ספגנום, ולהכניס למקום קריר, דוגמת מקרר. באביב יש להוציא את הזרעים מהמקרר, ולהנביט בתנאים כמו צמח בוגר.

מקורות

 • D’Amato, P. (2013). The Savage Garden (Revised ed.). New York, New York, USA: Ten Speed Press.
 • Greyes, N. (2015). Cultivating Carnivorous Plants. San Bernardino, California, USA: Natch Greyes.
 • McPherson, S. (2007). Pitcher Plants of the Americas. Blacksburg, Virginia and Granville, Ohio, USA: The McDonald & Woodward Publishing Company.
 • Rice, B. A. (2006). Growing Carnivorous Plamts. Portland, Oregon, USA: Timber Press Inc.
 • Aaron M. Ellison, E. J. (2005). The Cost of Carnivory for Darlingtonia Californica (Sarraceniaceae): Evidence From Relationships Among Leaf Traits. American Journal of Botany(92), 1085–1093. doi:10.3732/ajb.92.7.1085
 • Armitage, D. W. (2016, 03 31). The cobra’s tongue: Rethinking the function of the “fishtail appendage” on the pitcher plant Darlingtonia californica. American Journal of Botany(103), 780-785. doi:10.3732/ajb.1500524
 • Byrne, M. K. (2019, 02 25). California Pitcherplant (Darlingtonia californica). Retrieved 02 25, 2019, from United States Department of Agriculture Forest Service: https://www.fs.fed.us/wildflowers/plant-of-the-week/darlingtonia_californica.shtml
 • Young, E. S. (2011). Influence of fire on a rare serpentine plant assemblage: A 5‐year study of Darlingtonia fens. American Journal of Botany(98), 801-811. doi:10.3732/ajb.1000437
 • Darlingtonia californica – the Cobra Lily. (2019, 02 25). Retrieved 02 25, 2019, from Botanical Society of America: https://botany.org/Carnivorous_Plants/Darlingtonia.php
 • Growing Darlingtonia californica. (2019, 02 25). Retrieved 02 25, 2019, from International Carnivorous Plant Society: https://www.carnivorousplants.org/grow/guides/Darlingtonia
 • Rice, B. A. (n.d.). The Carnivorous Plant FAQ. Retrieved from The Carnivorous Plant FAQ: http://www.sarracenia.com/faq.html

קישור קבוע למאמר הזה: https://torfim.co.il/plants/carnivorous-plants/pitchers/darlingtonia/darlingtonia/

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: