טללית פקעת Tubber

(Last Updated On: 17/03/2021)

תאור כללי:

פקעות טלליות פקעת Lowriei

פקעות טלליות פקעת Lowriei

טללית שמקורה במערב אוסטרליה. טללית זו גדלה מפקעת המוטמנת באדמה, בדומה לתפוח אדמה, אך משמעותית קטן יותר. גודל הפקעת בדרך כלל עד ס”מ אחד, אך יכול להגיע גם ל-4-5 ס”מ במקרים מסויימים, והוא בצבעים שונים – לבן, אדום, חום ואף שחור.

נוהגים למיין את המשפחה לשלוש תת משפחות:
טלליות פקעת זקופות או משתרעות – טלליות אלו בעלות גבעול ארוך מאוד, אשר לפעמים זקוף ולפעמים משתרע. ייתכן ובאותה הטללית תמצאו גבעולים משתרעים וגבעולים זקופים, כאשר העלים יוצאים לסרוגין בכל פעם מצד אחר.
טלליות פקעת דמויות שושנה – טלליות אשר להם מספר עלים היוצאות מנקודה מרכזית
טלליות פקעת דמויות מניפה – טלליות אלו מאופיינות בגבעול גבוה יותר מהרגיל, אך לא כמו הזקופות. מגבעול זה יוצאים העלים בצורת מניפה – מכל נקודה יוצאים עלים בכמה כיוונים.

תקופת גידול:

טללית ננסית זו גדלה במהלך החורף והאביב.
בקיץ היא נכנסת לתרדמת, ואז יש לשמור על מצע כמעט יבש, אך עם ממש מעט לחות למניעת התייבשות מוחלטת של הפקעת. רצוי לאחסן את הפקעות בתוך העציץ, במקום קריר ויבש, מחוץ לשמש. אפשרות שניה היא להוציא את הפקעות מהמצע, ולאחסן אותן בנפרד במעטפה יבשה. פעם בחודש לטפטף טפית מים עליה, למניעת התייבשות מוחלטת של הפקעת.
בחורף, או באביב, לאחר תקופה של טמפרטורה מעל 24 מעלות למשך יותר משבוע, הטלליות עלולות להתחיל להתייבש ולהכנס לתרדמת. בחורף, במידה וצפויות טמפרטורות גבוהות, יש להכניס את הטללית למקום קריר יותר, עד להתקררות.
מנסיוני, טללית פקעת מסוג D. browniana היא הראשונה שתגדל בסתיו. טללית מסוג D. ramellosa היא הראשונה שתיכנס לתרדמת באביב, ורגישה יותר לשינויים בטמפרטורות.

מקום גידול:

טללית פקעת Drosera Ramellosa

טללית פקעת Drosera Ramellosa

אני מגדל את הטללית במרפסת, במקום מוצל, אך עם אור בוקר.

מצע והשקייה:

טלליות פקעת אוהבות מצע יותר מאוורר. התערובות עליהן אני ממליץ הן תערובת של 2 קוורץ ל-1 כבול, או תערובת של 2 פרלייט ל-1 כבול.
השקייה תחתית, תוך שלא נותנים למצע להתייבש.
גודל העציץ מאוד חשוב – יש לשתול בעציצים של יותר מ-10 ס”מ גובה, היות והטלליות יוצרות שורשים מאוד ארוכים, ועלולים לצאת מתחתית העציץ, וליצור פקעות בתוך המים, היכן שיירקבו.

שתילה מחדש:

יש להמתין לתקופת התרדמת, ואז ניתן יהיה להעביר את הפקעות לעציץ חדש.

האכלה:

אפשר להאכיל את הטלליות בתולעי דם מורטבות, אך בגודל המתאים לעלה.

תאורה:

אור שמש לא ישיר.

שיטת ריבוי קלה:

טלליות הפקעת יוצרות פקעות חדשות לאורך השורשים, לקראת הכניסה לתרדמת, ומהן יצמחו טלליות חדשות.

גודל:

הזקופות/משתרעות יכולות להגיע עד לאורך של מטר. האחרות בדרך כלל עד 30 ס”מ גובה.

פריחה:

תפרחת של מספר פרחים בצבעים שונים, בהתאם לזן.

קישור קבוע למאמר הזה: https://torfim.co.il/plants/cp-plants/cp-plants_drosera/tubber_drosera/

2 תגובות

  • יניב on 05/04/2020 at 18:56
  • השב

  ירוו שלום, קניתי טללית פקעות ולפני כמה זמו החלטתי להעבירה לעציץ יותר גדול כדי שתוכל לגדול יותר, מאז השינוי נראה שהיא לא מגיבה אבל מתחילים לגדול 2 גבעולים ארוכים, האם יש סיכוי שהיא תחזור לתחיה?

  1. שלום יניב,
   טלליות פקעת לא כדאי להעביר לעציץ אחר בזמן הצמיחה שלה, אלא רק בתקופת התרדמת – בקיץ.
   הפרעות בזמן הצמיחה שלה יכולות להביא לעיכובים בהתפתחות, ולכך שתשקיע אנרגיה בהתאוששות, במקום בצמיחה ואגירת אנרגיה לעונה הבאה.
   זה במיוחד חשוב בישראל, שכן תקופת הצמיחה כאן היא קצרה יותר מאשר באירופה או באוסטרליה.
   בשלב הזה – תן לטללית את התנאים האופטימליים, ותנסה אף לאחסן אותה במקום קריר יחסית (רצוי מתחת ל-20 מעלות), ובתקווה היא תתאושש.
   בכל מקרה, אנחנו נכנסים לתקופה שבה היא נכנסת לתרדמת, ולכן טבעי יהיה שאם היא נחשפה לחום – שהעלים יצהיבו ואז יתייבשו, והצמח ייסוג תוך הפקעת.
   המשך חג שמח, ובריא.
   ירון

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.

Your compare list

Compare
הסר הכל
השוואה
0