כדניות – בעיות נפוצות

(Last Updated On: 20/09/2020)

כדניות – בעיות נפוצות

Nepenthes ventricosa blanco

Nepenthes ventricosa blanco

לכדניות ישנן בעיות אופייניות, שניתן למנוע את רובן על ידי מתן תנאים מתאימים לצמח. אבל אם קרה שהופתעתם לרעה, במדריך זה תוכלו למצוא חלק מהבעיות האופייניות לכדניות, ואיך להגיב.

אני מקבל מדי פעם שאלות על בעיות בכדניות, והחלטתי לרכז כאן את הבעיות הנפוצות שאני נשאל עליהם. לא אתייחס כאן למזיקים, כגון כנימות וזחלים, כי על מזיקים מסוג זה התייחסתי בפוסטים אחרים, והם לא ייחודיים לכדניות. בפוסט זה ארחיב על הבעיות הייחודיות שאופייניות לכדניות, ותוקפות בעיקר אותן. עם חלקן מהבעיות אין צורך להבהל, ומה שנראה כבעיה הוא בעצם תהליך רגיל במחזור חיי הצמח, ולעיתים אין לנו מה לעשות כלל, מהרגע שהבעיה החלה, אלא להרחיק את הצמח ולהניח לו לדרכו. בכל מקרה, ככל שתקדימו לזהות את הבעיה ולטפל בה, כך יגברו הסיכויים להצלת הצמח.

העצה הטובה ביותר שאני יכול להציע, והיא נכונה לכל הצמחים שלכם – העניקו להם את התנאים הטובים ביותר שניתן, בהתאם לצרכיו של כל צמח. בידקו לעיתים קרובות את הצמחים, כדי שתוכלו לזהות מהר בעיות, ולטפל בהן. במידת הצורך – בודדו את הצמח משאר האוסף שלכם, על מנת למנוע התפשטות מחלות ומזיקים.

 

תהליכי צמיחה רגילים של הכדניות

צמח הכדנית הפסיק להוציא עלים חדשים

במידה והצמח נראה בריא וללא תופעות אחרות – האם אתם בתקופת חורף או ירידה מתמשכת בטמפרטורות? רוב הכדניות הנמכרים בישראל לא אוהבים קור, וזה יכול לעצור את הצמיחה שלהם. העבירו אותם למקום חמים יותר, והמתינו. ייקח לכדנית זמן עד שהוא יחזור להוציא עלים.

כדים ותיקים מתייבשים

כד מתייבש בכדנית

כד מתייבש בכדנית

כאשר הצמח מתבגר, כדים ותיקים מתייבשים. זוהי תופעה רגילה במחזור חיי הכד, ואין מה לדאוג. הכד אמנם נראה רע, אבל כל עוד הוא עדיין לא התייבש לחלוטין, אני לא ממליץ להסירו. אני גם לא ממליץ לגזום רק את החלק היבש, בגלל שהכד עדיין מסוגל ללכוד חרקים בחלק החי, והחלק העליון שהתייבש עדיין משמש מחסום למניעת בריחת הטרף.

לפני הגיזום כדאי לבדוק אם הכד המתייבש כרוך מסביב למשהו אחר ותומך בצמח החי, ולא לגזום אם הוא אכן תומך בו. רק כאשר הכד התייבש לחלוטין, אפשר לגזום אותו בחלק שמחבר אותו לעלה, אם הוא לא תומך בו.

הכדנית לא מייצר כדים

הכדנית מייצר כדים בתקופת הצמיחה שלו – בדרך כלל באביב, בקיץ ובסתיו. בתקופה זו, יש לדאוג ללחות מספיקה מסביב לקצוות העלים במקום התפתחות הכד, על מנת לעודד התפתחות כדים. לחות נמוכה או משבי אוויר חם (כמו חמסין) יכולים למנוע התפתחות כדים. תכסיס נוסף – דאגו שקצה העלה ייגע במשהו, כגון רצפה או חוט הדליה. הכדנית הוא צמח שנשען על צמחים אחרים, ומגע כזה מעודד את התפתחות הכד.

הגזע הופך לחום/עצי

גזע עצי של כדנית

גזע עצי של כדנית

כאשר הצמח גדל ואין לו מספיק תמיכה, הגזע הופך לעצי וקשיח, על מנת לתמוך בצמח הגדל. לא מדובר בבעיה בצמח, אלא תהליך טבעי שהצמח עובר. כל עוד קצה הצמיחה חי וירוק, וממשיך להוציא עלים, אין בעיה, והצמח ימשיך להתפתח. ניתן לעזור לו עם מתן תמיכה, כמו הדליה, על מנת לקבל יותר עלווה וגבעול ירוק.

העציץ נראה קטן לכדנית או שאנחנו רוצים להעביר למצע חדש

זו לא בעיה – לכדנית יש פקעת שורשים קטנה, ואין צורך בעציץ גדול. עיקר גודל העציץ הוא כדי לשמור על נפח מצע לח, ועל מנת לתת בית מספק לשורשים. עציץ של 2 ליטרים מספיק בהחלט לגידות צמח כדנית לתפארת. אם אתם בכל זאת רוצים להעביר את הצמח לעציץ חדש, הנה מספר טיפים:

 1. עשו זאת בחורף, כשהכדנית גדל באיטיות, אם בכלל.
 2. אל תפרקו את המצע הישן שמסביב לפקעת השורשים – הפרעה לשורשים יכולה להרוג כדנית. שיתלו את כל המצע הישן מהעציץ הקודם לתוך המצע החדש בעציץ החדש.
 3. עשו שימוש רק בתערובת לכדנית, ולא תערובת רגילה לצמחים טורפים. כדניות אוהבים תערובת שמאווררת יותר, ולא כזו שעומדת במים.

 

בעיות אור וטמפרטורה

העלים מלבינים ומאבדים ברק, ונפולים

נזקי קור על עלי כדנית

נזקי קור על עלי כדנית

תופעה זו קורית כאשר צמח הכדנית נחשף לטמפרטורות נמוכות מדי. העבירו את הכדנית למקום מוגן מטמפרטורות נמוכות ורוחות, כמו לתוך הבית, והניחו לעלים למרות שהם לא נראים טוב – הם ממשיכים לבצע פוטוסינטזה. הם לא יקבלו את הגוון הירוק היפה חזרה, אבל עד שייתייבשו כדאי להשאירם.

 

העלה מאדים

ברוב צמחי הכדנית העלים בעלי גוונים ירוקים – מירוק כהה לירוק בהיר. לעיתים נראה שהעלה מאדים. שינוי גוון זה קורה בדרך כלל מחשיפה ליותר מדי אור. אין בזה נזק לטווח ארוך, אבל כדאי להפחית את עוצמת האור שהכדנית נחשף אליו.

קצוות העלים נראים חומים, ואפילו מתייבשים, אבל הצמח נראה בסדר

ייתכן והצמח נחשף לשמש ישירה או אור בהיר מדי, ששרפו את העלים. דאגו לגדל את הכדנית במקום עם אור שמש לא ישיר.

 

מחלות

יש נקודות אדומות על העלים ובליטות צהובות מתחת לעלים

לעיתים יתפתחו נקודות אדומות כמו חלודה על הצד העליון של עלי הכדנית, כאשר בצד התחתון נראה בליטות בצבע צהוב. מדובר על מחלה בכדנית, אשר יכולה להתפשט לשאר העלים. במקרה והופיעו נקודות כאלו על העלים, יש לגזום את העלים הנגועים. המלצות ברשת מציעות לרסס את העלים האחרים בשמן נים, אך אין לי נסיון עד היום עם מחלה זו.

עובש על העלים

עובש על עלה כדנית

עובש על עלה כדנית

עובש על עלי הכדנית תגרם כתוצאה מלחות גבוהה, והיעדר תנועת אוויר מספקת. במקרים של הופעת עובש, נגבו את העובש עם מגבת נייר טבולה באלכוהול (אתנול), ושפרו את תנועת האוויר על ידי הוספת מאווררים. עובש ותנועת אוויר גרועה יכולים להוביל לרקבון קצה הצמיחה ואבדן הצמח.

קצה הצמיחה משחיר

מחלת רקבון קצה הצמיחה זו נגרמת כתוצאה מלחות גבוהה יחסית בשילוב עם היעדר תנועת אוויר, המביאים להצטברות לחות ומים על קצה הצמיחה. בדרך כלל, כשמגיעים למצב כזה, אין איך לעזור לצמח ההורה. במקרה כזה יש לנקוט כמה צעדים, כדי לוודא את המשכיות הצמח. בכל מקרה, חשוב להגביר את תנועת האוויר.

 1. לגזום את הגבעול הנגוע עד לקטע שלא רואים בפנים החתך שחור.

  קצה צמיחה משחיר

  קצה צמיחה משחיר

 2. אם הכדנית בשלב הטיפוס, והוא מספיק גדול, אפשר לייצר ייחורים מהגבעול הבריא.
 3. אחרי הגיזום – להמשיך לתת תנאים טובים לצמח, עד שהוא יוציא שלוחה חדשה ממפרק בגבעול או מתוך המצע.

 

השקיית יתר ורקבון שורשים

אנו באופן טבעי חושבים שצמחים אוהבים לקבל מים, אבל כדניות אוהבים לחות עדינה במצע, לא מצע רטוב. הם אוהבים לקבל השקיה מדי פעם, ושהמצע ישאר מעט לח, אבל לא רטוב. חובה שאוויר ייכנס למצע.

רקבון שורשים אפשר לראות על ידי הפסקת צמיחת הכדנית, עלים קיימים יתקמרו ויראו מקומטים ונפולים, וללא בוהק אופייני. אם נבחן את בית השורשים (בזהירות רבה!!!) נראה ששורשי הכדנית יהיו מעטים ודקים מאוד. שורשים בריאים יהיו שחורים עם קצה לבן, ועבים יחסית. הגבעול עלול להשחיר מלמטה כלפי מעלה.

במקרה של רקבון שורשים, כדאי להפחית מייד בהשקייה ולהגביר אוורור, אבל הסיכויים להתאוששות הצמח קלושים.

 

בהצלחה!

קישור קבוע למאמר הזה: https://torfim.co.il/guides/pests/nepenthes-problems/

2 תגובות

  • מירב on 26/08/2020 at 11:26

  היי, באופן פתאומי, תוך כמה ימים כל החלק התחתון של צמח הכדנית נהיה חום, כולל הגביע וניתן, העליון עדיין ירוק,
  הוא נמצא אצלי כ3 חודשים ומדיניות ההשקייה היא 1 לשבוע, הוא נמצא במקום חמים אך מוצל וללא שמש ישירה..
  אשמח לעצה

  1. מירב שלום,
   צמח הכדנית הוא ליאנה – צמח שנשען על צמחים אחרים, בזמן שהוא גדל. במידה וחסרה תמיכה, ייתכן והגבעול יהפוך לעצי, והעלים יתייבשו בחלק זה.
   תקפידי להמשיך להשקות במים מזוקקים, ותני לכנית הדליה או תמיכה כלשהי, בזמן הצמיחה לגובה.
   בהצלחה,
   ירון

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: