(Last Updated On: 27/11/2022)

גלגל המים

שם לועזי - Aldrovanda vesiculosa

אלדרובנדה, גלגל המים, צמח מים צף מיוחד במינו שעושה שימוש במלכודות פעילה על מנת ללכוד טרף כמו סרטנים קטנים, דפניות ואפילו זחלי יתושים

קלות הגידול
1/5
קצב צמיחה
1/5
גודל הצמח
2/5
גודל העציץ
5/5
עוצמת התאורה
4/5
התאמה לטרריום
3/5

רקע

צמח גלגל המים הוא צמח רב שנתי ייחודי הן בתפוצה ה(כמעט) כלל עולמית, וכן בצורת הלכידה שלו. דברים רבים משותפים בין האלדרובנדה לדיונאה המוכר, על אף שהאלדרובנדה מוכר הרבה פחות מהדיונאה. האלדרובנדה הוא צמח קטן, אפילו קטן מאוד, בהשוואה לקרוב משפחתו – הדיונאה.

האלדרובנדה הוא צמח מים צף החי במגוון מקוואות מים בגדלים שונים, ובמגוון אקלימים שונים – החל מאוסטרליה בדרום דרך אירופה ואפריקה ואסיה. היום ישנן אוכלוסיות גם בצפון אמריקה, לאחר שהצמח הוכנס באופן מלאכותי לאתרים מסויימים. ישנן השערות רבות כיצד צמח מיוחד ויחיד זה הפך לנפוץ ברמה העולמית, אך הסברה השולטת היא שעופות מים נודדים העבירו חתיכות צמח ממקווה מים אחד לאחר, וכך הצמח התרבה – באמצעות ייחורים.

כמו לדיונאה, גם לאלדרובנדה רק סוג אחד – Aldrovanda vesiculosa, אשר לו מספר מופעים, בהתאם לתנאי הגידול. ייתכנו מופעים עם גלגלים צפופים יותר, או כאלו שארוכים עם מרווחים גדולים בין גלגל אחד למשינהו. יהיו כאלו עם עלים בגוונים אדומים, או כאלו ירוקים.

מבנה הצמח

צמח גלגל המים בנוי מגבעול ארוך, ממנו יוצאים מעין גלגלים של עלים, אשר מסתיימים במלכודת קטנה. אורך הגבעול 6-20 ס”מ, בהתאם לגיל הצמח, איכות המים ועוד גורמים מגוונים. לעיתים יתפצלו מהגבעול הראשי גבעולים נוספים, אשר בסופו של דבר יתנתקו מצמח האם, ויהפכו לצמחים חדשים, זהים גנטית לצמח המקורי. הצמח ממשיך לגדול בקצה אחד של הגבעול, כאשר הקצה השני הולך ודועך עם הזמן. בהתאם לכמות האור והטרף, יווצרו גלגלים של עלים מסביב לגבעול, החל מכל מספר מילימטרים, ועד כל כמה סנטימטרים. לכל גלגל 4-9 עלים, אשר בסיומם נמצאת המלכודת. לצמח גלגל המים אין שורשים. הוא צף מעט מתחת לפני המים, וסופג מעט חומרי תזונה מהמים עצמם דרך העלים והגבעול, מעבר למה שהוא משיג מטרף. ללא חומרי הזנה אלו שהצמח משיג מהמים, הוא לא יתפתח בצורה מוצלחת, גם אם יהיה טרף רב.

המלכודת

המלכודת בנויה משני חצאים קמורים הפונים החוצה, הרחק מהצמח. גודל כל מלכודת עד חצי סנטימטרים, ומבסיסה יוצאים מעין קרניים. פתח המלכודת כשלושה מילימטרים בלבד. בתוך כל מלכודת מגוון שערות חישה, אשר מפעילות את המלכודת ברגע שמרגישות טרף בתוך פה המלכודת. תהליך זה עדיין נחקר, ואיננו ידוע במלואו כיצד הוא פועל. המלכודות קטנות, אך קטלניות, ונסגרות במהירות עצומה על הטרף. הזמן לסגירת המלכודת מאית השניה! בניגוד למנגנון הדיונאה, מנגנון הסגירה של מלכודת האלדרובנדה עדיין לא מובן במלואו, ועדיין נחקר. לאחר סגירת המלכודת, שני חצאי המלכודת נצמדים אחד לשני בעוצמה אשר יכולה למחוץ חרקים רבים, ומצמידה אותם לבלוטות הנמצאות עליהם. בלוטות אלו מפרישות אנזימים המפרקים את החרקים, ותוצרי פירוק אלו נספגים חזרה אל הצמח.

הפרח

פרח האלדרובנדה בעל חמישה עלי גביע לבנים, ובתוכם חמישה עלי כותרת לבנים בעלי גוון ורדרד. חמישה אבקנים צהובים ובינהם חמש צלקות. כל עמוד פריחה ייצור פרח אחד בלבד. הפריחה באלדרובנדה נדירה ביותר, ולרוב איננה מגיעה לבשלות פרי וזרעים. לעיתים הפרחים כלל לא נפתחים. הפריחה מתרחשת בעיקר לאחר שהצמח עבר את החודש השלישי בעונת הגידול, יותר קרוב לחודש החמישי בעונה – החל מחודש יולי. לעיתים יווצרו מספר גלגלים ללא מלכודות לפני הוצאת עמוד הפריחה.

ריבוי

אמנם גלגל המים יכול לפרוח מדי פעם, אך הסיכוי לקבלת זרעים הוא קלוש ביותר. האלדרובנדה יכול להפרות את עצמו, ומפרח כזה יתקבלו זרעים קטנים, שחורים בצורת ביצה (דומים לצורת זרעי הדיונאה). מדי פעם גלגל המים יתפצל, ויפיק צמח חדש. זוהי צורת הריבוי הקלה ביותר. צורת ריבוי נוספת היא באמצעות ייחורים, כאשר ניתן להפיק צמח חדש מכל מקטע של צמח אם. דרך אחרת לריבוי אלדרובנדה היא באמצעות תרביות רקמה. הצמח מתרבה בקלות מרשימה בתנאים כאלו, והיום ישנם בנקים של מופעי אלדרובנדה מכל העולם, אשר נשמרים וגדלים בצורה זו.

תנאי מחיה וגידול

גלגל המים הינו צמח רב שנתי שגדל באגמים ומקווי מים בעלי תנועת מים איטית, בדרך כלל במקומות סמוכים לגדה, פעמים רבות כאשר הוא מוגן מרוחות או זרמים על ידי צמחים אחרים. הצמח גדל במים שאינם עמוקים במיוחד, בדרך כלל עד כמה עשרות סנטימטרים בודדים בעומקן. האלדרובנדה הוא צמח הרגיש מאוד לשינויים בתנאי המים, ולכן לעיתים מאוד קשה לגדלו, שכן יש לנטר את איכות המים כל העת, ולשמור על רמה טובה של המים.

המים בהם האלדרובנדה גדלים יהיו חומציים מעט, ורמת הקשיות תהיה נמוכה יחסית. המים יושפעו מעלים ושלכת אחרת שנפלה פנימה, ועוזרת להוריד את החומציות. שלכת זו גם פעמים רבות צובעת את המים בצבע חום, על ידי הפרשת חומר שנקרא טאנין.

האלדרובנדה אוהב מים חמימים ותתפקד טוב בטווח טמפרטורות מים של 25-35 מעלות. מתחת ל-15 מעלות המלכודות מאבדות מהיעליות שלהן, ובקושי מתפקדות. בחורף, כאשר הטמפרטורה יורדת, גלגל המים מתנוון ויוצר פקעת עלים דחוסה שנקראת Turion, ונכנס לתרדמת על מנת לשרוד את החורף. עם בוא האביב הצמח מתחדש מתוך פקעת עלים זו. לעיתים קרובות הפקעת שוקעת לקרקעית האגם, שם היא תעביר את החורף, ופקעות שאינן שוקעות פעמים רבות נאכלות על ידי עופות מים או ניזוקות מכפור. בעונה הבאה בעיקר פקעות ששקעו הן אלו שיתפתחו לצמחים חדשים.

גלגל המים אוהב אור בהיר יחסית, אך אור ישראלי יהיה חזק מדי. רצוי להעניק לצמח אור שמש של בוקר או ערב, ולהגן על הצמח מאור צהריים חזק. חשוב לשמור על מים נקיים מאצות, שכן אלו יכולות בקלות לחנוק צמח אלדרובנדה.

בפוסט הזה ניתן לקרוא כיצד בניתי את האקווריום לגידול האלדרובנדה שלי.

האלדרובנדה הוגדר כצמח בסכנת הכחדה, עקב שינוי באיכויות מים במקווי מים רבים בעולם. העלייה בחומרים כימיים הנשפכים למקווי מים, והעלייה בהמלחת המים הביאה להיעלמות של אוכלוסיות אלדרובנדה רבות בעולם.

סכנה נוספת לגלגל המים מגיעה מייבוש אזורי מחייה. ביצות רבות מתייבשות עקב גורמים טבעיים כמו שינויי האקלים ובצורות, המאדים מקווי מים רבים בעולם, וכן על ידי גורמים מלאכותיים – בעיקר ייבוש מקווי מים על ידי בני אדם לטובת בנייה או יצירת שטחים חקלאיים.

הקטנת מקווי המים גרמה גם להקטנת אוכלוסיות עופות מים נודדות, אשר בעבר היו אחראיות על העברת האלדרובנדה ממקום למקום. כתוצאה מכך, אוכלוסיה שאבדה במקווה מים אחד לא תוכל להתאושש על ידי פיזור ייחורים ממקווי מים אחרים, עקב המרחקים הגדלים בין המקוואות.

במקומות רבים בהם האלדרובנדה נעלם, נעשים היום מאמצים לשקם את האוכלוסיה. מאמצים אלו הם פרי השקעה מצד המדינות השונות, בשיתוף חוקרים ומדענים האמונים על אזורי מחייה אלו. לא כל נסיונות השיקום צלחו, אך ישנם אתרים בהם האלדרובנדה הצליח ביותר, והאוכלוסיה שוקמה בהצלחה.

האכלה

מלכודת האלדרובנדה קטנה מאוד, והצמח ניזון בעיקר מחרקים וסרטנים קטנים, דוגמת דפניות. לעיתים הצמח ילכוד זחל יתוש, על ידי לכידת הראש או הזנב. לאחר סגירת המלכודת החלק שנלכד יתעכל, ואילו החלק שנשאר בחוץ יפרק וישטף.

על מנת להצליח בגידול אלדרובנדה, רצוי לגדל יחד איתו מושבה של דפניות או סרטנים קטנים אחרים, שישחו במים. בעת הקמת האקווריום לגידול האלדרובנדה, יצאתי לשלולית חורף הממוקמת בסמוך לשוהם, ומשם חזרתי עם מיכלי מים שהכילו יצורים קטנים צפים. מים אלו נוספו לאקווריום, בתקווה שיתרבו וייצרו מספיק סרטנים להאכלת הצמחים והחזקת המושבה.

גלריית תמונות

ביבליוגרפיה

  • Aldrovanda. (2020, 02 13). Retrieved 02 16, 2020 from Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Aldrovanda
  • Adamec, L., Tichy, M. (1997). Flowering of Aldrovanda vesiculosa in outside culture in the Czech Republic and isozyme variability of its european populations. Carnivorous Plant Newsletter 26(3) pp. 99-103. Retrieved 11 27, 2022 from International Carnivorous Plant Society Carnivorous Plant Newsletter Archive: https://cpn.carnivorousplants.org/articles/CPNv26n3p99_103.pdf
  • D’Amato, P. (2013). The Savage Garden (Revised ed.). New York, New York, USA: Ten Speed Press.
  • Katagiri, Y. (2019, 05 09). Hybrids of World Populations of Aldrovanda Vsiculosa. Carnivorous Plant Newsletter, 48(3), pp. 106-110.
  • McPherson, S. (2010). Carnivorous Plants and thier Habitats (Vol. 1). Poole, Dorset, England: Redfern Natural History Productions.
  • Greyes, N. (2015). Cultivating Carnivorous Plants. San Bernardino, California, USA: Natch Greyes.
  • Rice, B. A. (2006). Growing Carnivorous Plants. Portland, Oregon, USA: Timber Press Inc.
  • Westermeier, A. S., Sachse, R., Poppinga, S., Vögele, P., Adamec, L., Speck, T., & Bischoff, M. (2018, 05 09). How the carnivorous waterwheel plant (Aldrovanda vesiculosa) snaps. Retrieved 02 01, 2020 from The Royal Society Publishing: https://royalsocietypublishing.org/doi/full/10.1098/rspb.2018.0012

     

תמונות האלדרובנדה במאמר זה התקבלו ברשות מתוך אתר Sarracenia.com, שנכתב על ידי בארי רייס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Your compare list

Compare
הסר הכל
השוואה
0