מדריך יבוא צמח טורף

(Last Updated On: 20/09/2020)

מדריך יבוא צמח טורף

יבוא צמח טורף הוא פשוט משחושבים, אבל דורש תכנון וסבלנות. ספק, משלח, ביקורת ועמיל מכס הם חלק מהגורמים שתכירו בתהליך, כמו גם את הסבלנות הפנימית שיש לכם.

 

תכננו הכל

הדבר הראשון שאספר לכם – תתכנו מתי אתם רוצים לייבא. יש הרבה גורמים שמשפיעים על הזמן שייקח למשלוח להגיע, ואתם צריכים לתכנן ולתזמן את הכל. תכנון נכון יכול לחסוך לכם כסף וזמן.

קחו לדוגמא את מזג האויר בחו”ל ובארץ – אני ממליץ לשלוח את הצמחים באוויר, רצוי אפילו עם חברות קורייר. אם בחו”ל קפוא, אז הצמחים יקפאו בתוך החבילה, ולא ישרדו את המשלוח. באותה המידה – אם בארץ חמסין, המשלוח עלול לעמוד מחוץ לסככה בשדה התעופה, בשמש, ואז הצמחים יתבשלו וימותו עוד לפני שתקבלו אותם. אני ממליץ לתכנן את היבוא לחודש מרץ או נובמבר. אלו חודשי מעבר שבדרך כלל לא חמים בישראל, ולא קפוא לחלוטין בחו”ל. תתחילו את התהליך כשלושה חודשים לפני שתרצו את המשלוח. מזג האוויר גם ישפיע אם הצמח שישלח אליכם יהיה בתרדמת, בדיוק לפני ההתעוררות. שופריות ודיונאות, לדוגמא, אני ממליץ להזמין בפברואר, כדי שיגיעו לארץ בדיוק באביב. הם גם ישרדו יותר טוב את המשלוח, בגלל התרדמת.

את ההזמנה האחרונה שלי אני ביצעתי בינואר. לא תכננתי לחלוטין את מועד האספקה לפי מזג האוויר שיש בגרמניה, והספק נאלץ לדחות את המשלוח בחודשיים, עד שיתחמם אצלם מעל הקיפאון. במהלך החורף, הוא גם איבד (לקור) חלק מהצמחים שהזמנתי, ולכן לא יכולתי לקבל את כל מה שהיה זמין לפני כן.

עכשיו בטח תשאלו מה אני מתחיל מהתכנון, ולא מהרשיונות? כי בשלב התכנון תתחילו כבר לבדוק איזה צמחים תרצו, מאיפה תזמינו, את עלויות המשלוח והרשיונות, ומה זמין אצל הספק.

תעודת בריאות לצמחים - פיטוסניטריה

תעודת בריאות לצמחים – פיטוסניטריה

תתחילו מהמדינה ממנה תרצו להזמין. לא מכל מדינה ניתן יהיה לקבל רשיון לייבא צמחים טורפים. פיתחו את התוספת השלישית לחוק הגנת הצרכן. שם תוכלו למצוא את רשימת המדינות המותרות לייבא בקלות יחסית (בעיקר מספר מדינות אירופה…).

כל משלוח דורש תעודת בריאות לצמחים – תעודת פיטוסניטריה. לתעודה זו עלויות שונות, בהתאם למדינה ממנה אתם מייבאים. בידקו בכל מדינה מה עלות התעודה, וקבלו החלטה אם אתם מוכנים להוציא 200 יורו לתעודה, או 20 יורו. כן – אלה הפרשים אמיתיים.

אחרי שהחלטתם מאיזו מדינה אתם מייבאים, תכננו מה אתם רוצים לקנות. דיונאות, כדניות ועוד… הכל אפשרי. תכינו רשימה של צמחים וזנים – רשימת משאלות.

השלב הבא – חפשו ספק. לא כל ספק או חנות שמוכרים צמחים טורפים יכולים לשלוח מחוץ לאירופה, וגם אלו שכן – לא כולם יכולים לתת תעודת בריאות. קיראו על כל ספק שמצאתם בפורומים של הצמחים הטורפים ותבחנו את המוניטין שלו בתקשורת מול הלקוח, מהירות המשלוח, איכות צמחים ועוד… תבינו מראש מה היתרונות והחסרונות שלו. ייתכן וספק אחד יהיה זול במיוחד, אבל לא כל הצמחים שהוא שולח שורדים את המשלוח, לעומת ספק שיהיה יותר יקר, אבל הצמחים שלו איכותיים ביותר ויגיעו במצב טוב יותר.

מצאתם ספק שנותן הכל? מצויין! קבלו הצעת מחיר ובקשו ממנו הערכה לעלות המשלוח אליכם. בקשו ממנו גם הערכה לגודל ומשקל החבילה – את הנתון הזה תצטרכו בהמשך לקבלת מחיר למשלוח. מצאתם ספק עם מחירים ומגוון שמתאים לדרישתכם – תסבירו לספק שייקח קצת זמן לקבל רשיונות לייבא ממנו, ושתהיו בקשר איתו לאחר הטיפול מול הרשויות.

רשיונות יבוא

בקשה לרשיון יבוא

בקשה לרשיון יבוא

רשיונות יבוא יש לקבל ממשרד החקלאות. יש לבקש רשיון יבוא לכל סוג ולכל צורת צמח בנפרד. זאת אומרת שאם תרצו להזמין דיונאה וכדנית – שניהם בעציץ, יש לבקש שני רשיונות. סוג המוצר שתבקשו לייבא תלוי במה שיש לספק, ומה שתרצו להזמין. ייחורים, עציץ או זרעים – כל צורה דורשת רשיון נפרד, גם אם כולם מאותו סוג הצמח. יש פריטים שיהיה יותר קל לקבל עבורם רשיון יבוא – לדוגמא ריבוי רקמות (Tissue Culture) שהוא סטרילי יהיה יותר קל לייבא מאשר עציץ שתול. תתאימו את הרשיון לסוג ולצורת הצמח שתרצו לייבא מהיבואן שמצאתם.

על הנפקת רשיונות יבוא אחראית מחלקת השירותים להגנת הצומח במשרד החקלאות. דוגמא לרשיון תוכלו למצוא בתוך נוהל יבוא צמחים, מוצרי צמחים, נגעים ואמצעי לוואי, בנספח השלישי. כל רשיון (לכל מין, לכל צורה) יש לשלם אגרה – 55 שקלים. לאחר כחודש, אם הרישיונות אושרו, תקבלו אותם בדואר. כאן נדרשת סבלנות בפעם הראשונה. שימו לב – לא בטוח שיאשרו לכם את הרשיון, ואם לא – לא תקבלו את הכסף חזרה.

אחרי שקיבלתם את הרשיונות, קיראו אותם היטב, תבינו איזה דרישות יש עליכם ועל הספק, ואם בכלל ניתן לייבא מאותו הספק. דרישות משרד החקלאות כוללות את גיל הצמח, צורת האריזה, סוג המצע שבו הם יישלחו, תעודות שנדרשות מהספק ועוד…

כאן אני רוצה לשבח את משרד החקלאות (עוד תשבוחות בהמשך). אורי זיו, מנהל יחידת היבוא והיצוא עזר לי להבין איזה סוג רשיונות אני צריך, איך למלא, ואפילו מאיזו מדינות אפשר ואי-אפשר. הוא אף ציין איזה פריטים יותר קלים ליבוא מאחרים (תרביות לעומת עציצים, וכד’).

תהליך ההזמנה והיבוא

רשיון יבוא

רשיון יבוא

קיבלתם רשיונות יבוא? מדהים! עכשיו מתחיל התהליך האמיתי מול חו”ל. דברו עם הספק שבחרתם, וודאו שהצמחים עדיין במלאי, וניתנים למשלוח. תעבירו לו את רשיונות היבוא. וודאו שהוא יכול לעמוד בתנאים המפורטים בהם, ובצעו את ההזמנה בפועל. פעמים רבות הם יבקשו תשלום מראש בהעברה בנקאית או פייפאל. אני אישית מעדיף פייפאל למרות שזה כרוך בתוספת עמלה קטנה, כי יש שכבת בטחון נוספת שהם מעניקים לרוכשים.

חפשו באינטרנט משלחים, ופנו למספר משלחים כדי לקבל הצעת מחיר ליבוא המשלוח. דאגו שהצעת המשלח תכלול כמובן את ההובלה מהספק ועד אליכם, אבל גם את הסיווג, עמילות המכס והשחרור. שימו לב שיש תשלום נוסף למשרד החקלאות עבור בדיקת המשלוח. הסכום נע בדרך כלל בין 520 ש”ח ל-640 ש”ח, בהתאם לצורת הצמח (עציץ, ייחור וכד’). בידקו אם הצעת המחיר כוללת את התשלום הזה. תשאלו גם כל כמה זמן המשלוח עולה על מטוס. קחו בחשבון את כל השיקולים האלו בזמן השוואת הצעות המחיר, ובחירת המשלח. בשלב זה הם יבקשו את מידות החבילה והמשקל. כשהם ירשמו לכם משקל לחיוב – זה לא תמיד המשקל האמיתי. יש מושג שנקרא משקל נפחי שמחושב בנוסחה, ולפיו קובעים את עלות המשלוח.

החבילה הגיעה

החבילה הגיעה

החבילה הגיעה

כעת מגיע שלב הסבלנות השני. לספקים לוקח זמן להכין את המשלוח, בהתאם לכמות הפריטים שהזמנתם, מזג האוויר וכד’. הכנת תעודת הפיטוסניטריה גם דורשת כשבוע להפקה אחרי שהמשלוח מוכן. שלב זה יכול להמשך אפילו חודשיים-שלושה… שימו לב – ספקים בחו”ל לא אוהבים את הנידנוד הישראלי. היו סבלניים וכל שבועיים-שלושה פנו בנימוס לספק כדי לקבל עדכון. זיכרו שפערי תרבויות עלולות לגרום לספק לפרש את דבריכם בצורה שגויה, ולכן כדאי להיעזר בדובר אנגלית (או שפת ארץ המקור) בעת התקשורת. בהזמנה מגרמניה מאוד עזר לי שאשתי דוברת גרמנית – היא עזרה בשיחת טלפון מולם כדי להחליק עניינים.

בזמן הזה הכינו לעצמך את העציצים, תערובות המצע שתצטרכו עבור השתילים, מקום הגידול וכל מה שתצטרכו כדי לקלוט ולאקלם את הצמחים שהזמנתם.

כאשר המשלוח מוכן, בקשו מהספק העתקים של החשבונית, תעודת המשלוח ותעודת הפיטוסניטריה. עדכנו את המשלח על המשלוח, ותאמו מול הספק את איסוף המשלוח.

המשלח יעדכן אתכם מתי לשלוח לו את המסמכים, ובהתאם שילחו לו במייל:

 • העתק חשבונית הספק
 • העתק תעודת משלוח
 • העתק רשיונות היבוא
 • העתק תעודת הפיטוסניטריה
 • אישור על תשלום אגרת הבדיקה, אם לא כלול בהצעת המשלח
 • הצהרה שלכם למה ישמשו הצמחים (גידול עצמי, לאכילה, תרופות וכד’… בצמחים טורפים זה בדרך כלל לגידול עצמי בבית)

היו בקשר שוטף עם המשלח, וקבלו ממנו עידכונים על סטטוס המשלוח, תהליך השיחרור ומועד אספקה. תבהירו למשלח שמדובר במוצר מתכלה רגיש, ושיש לפעול במהירות לשחרור.

שופרית אלאטה ארוזה במשלוח

שופרית אלאטה ארוזה במשלוח

כאשר החבילה בארץ, אני ממליץ להיות בקשר יום-יומי עם המשלח, ולדחוף קדימה את השחרור. במשלוח האחרון היתה לי חוויה מעורבת – מצד אחד, המשלח שעבדתי איתו היה איטי ביותר, וכל פעולה אצלם ארכה יותר מיום. למרות שהם יכלו לפנות מייד למשרד החקלאות, החבילה שוחררה רק אחרי שאני יזמתי את הפניה למשרד החקלאות. בסופו של דבר החבילה התעכבה אצל המשלח בישראל שלושה ימים עד לשחרור, כשתיאורטית יכלה להשתחרר תוך יום. מצד שני משרד החקלאות שחרר את החבילה תוך שעה וחצי אחרי שפניתי אני אליהם (תשבוחות גם כאן על מהירות העבודה לתחנת נתב”ג).

כדי לשחרר סופית ולקבל את החבילה תצטרכו לשלם למשלח שלכם עבור מע”מ, עמילות מכס, שחרור, אגרות שונות ועוד… אם בדקתם לפני ההזמנה את העלויות – אז זה אמור להיות כמו בהצעת המחיר שקיבלתם.

נאדיד פרלונגה ארוז במשלוח

נאדיד פרלונגה ארוז במשלוח

לאחר שיחרור החבילה תקבלו אותה אליכם. המשלוח ייעשה בשעות העבודה, אז תאמו עם המשלח את האספקה, כדי שלא תצטרכו להמתין יותר מדי או להפסיד שעות עבודה.

קבלת המשלוח

כשתקבלו את החבילה, עוד לפני הפתיחה, תמתינו רגע. בחנו את החבילה מכל הכיוונים ובידקו אם היא ניזוקה. צלמו אותה מכל הצדדים כדי שיהיה לכם תיעוד (גם היא לא נראית ניזוקה). שימו לב שהחבילה כנראה נפתחה על ידי משרד החקלאות או המכס, או שניהם. אחרי שתפתחו את החבילה, צלמו כל פריט שתוציאו, כדי שיהיה לכם תיעוד של הצמח, איך היה ארוז, ואם הגיע במצב תקין. שימו לב – צמחים שבתרדמת לא תמיד נראים טוב כשהם מגיעים…

נאדיד פרלונגה שהוצא מהאריזה

נאדיד פרלונגה שהוצא מהאריזה

מצאתם צמח שלא שרד את המשלוח, עדכנו את הספק מייד עם סיום הפתיחה והשתילה,קחו בחשבון שלא כל הצמחים ישרדו, ותבינו את הספק אם הוא לא מזכה אתכם, כי ממנו הם יצאו חיים ובריאים. חשוב מאוד – אל תלכלכו עליו בפורומים ובאתרים. אם אתם רציניים בתחום זיכרו שזהו עולם קטן, וכולם מכירים את כולם. ייתכן ולספק יש מוניטין בתחום, והשפלתו ברבים תיפגע בכם בטווח הארוך, ותמנע מכם הזדמנויות אחרות ליבוא. אם עבדתם נכון באיתור הספק, בוודאי שמעתם המלצות עליו, ולכן הזמנתם ממנו.

אחד אחד, שיתלו את הצמחים הטורפים בעציצים שהכנתם מראש. יש אנשים שעושים שימוש בחומרים לתמיכה בקליטת הצמח, דוגמת Superthrive.

זיכרו – הצמחים בילו עכשיו לפחות מספר ימים בשקית אטומה במשלוח:

דיונאות באיקלום

דיונאות באיקלום

 • אל תחשפו אותם מייד לאור חזק. תתחילו מאור בינוני לפרקי זמן קצרים יותר, ותחזקו בהדרגתיות את העוצמה ואת משך החשיפה. כל שלושה-ארבעה תגבירו את העוצמה ומשך החשיפה.
 • תרססו את הצמחים לעיתים קרובות. הצמחים היו בשקית עם לחות גבוהה מאוד, ולכן הורדה מיידית בלחות עלולה לפגוע בהם.
 • רצוי לשמור עליהם בתוך מבנה מקורה, בסביבה מבוקרת, עד להרגלתם ליותר אור, פחות לחות, וטמפרטורת הסביבה.
 • תגנו היטב על הצמחים בחמסינים. הצמחים באירופה לא רגילים ליובש קיצוני ורוחות חזקות וחמות.
 • בידקו כל הזמן את הצמחים שלכם. חפשו מזיקים שאולי מנצלים את חולשת הצמח החדש, אולי יש פטריה או עובש שמתפתחים. זיהוי מוקדם וטיפול מהיר עלול להציל את הצמח שזה עתה הבאתם.
שופריות שתולות

שופריות שתולות

זיכרו מראש – לא כל צמח שתביאו ישרוד, אז אל תכעסו ואל תתאכזבו. עוד על איקלום צמחים בפוסט הזה. איקלום דורש זמן, ולא תוכלו ישר להינות מהצמח שזה עתה הבאתם. אולי אפילו תראו השחרה של עלים ישנים. צמחים שמגיעים בתרדמת יצליחו הרבה פעמים להיקלט ולהתאקלם יותר טוב מצמחים בשלב הצמיחה.

הצלחתם לאקלם את הצמחים, תתחדשו ותהינו!!!

קישור קבוע למאמר הזה: https://torfim.co.il/guides/shopping/import/

8 תגובות

דלגו לטופס מילוי התגובה

  • yuval krut on 28/11/2020 at 22:21
  • השב

  היי ירון
  יש סיכוי לייבא דרכך כמה עצים ? יש לי רשימה קטנה

  1. שלום יובל.
   אני לא עוסק ביבוא עצים.
   ירון

  • משה on 08/10/2019 at 10:25
  • השב

  מאיפה אתה מיבא את הצמחים

  1. שלום משה. יש לי רשיון יבוא לצמחים טורפים מהולנד וגרמניה. ירון

  • משה on 22/09/2019 at 19:32
  • השב

  מאיפה אתה משיג את הצמחים

  1. שלום משה
   חלק מהצמחים רכשתי בארץ. כך התחלתי.
   חלק מהחלפות של צמחים או זרעים עם חובבים אחרים.
   חלק מיבוא ברשיון מאירופה.

 1. הי ירון תוכל ליבא לי כדנית מגרמניה?
  הנה הפרטים:
  https://www.wistuba.com/nepenthes/sumatra/highland-species-from-sumatra/nepenthes-jacquelinae-west-sumatra.php
  על הספק המליץ לי מי שיבא בדיוק את אותו צמח.

  1. הי דן.
   בשלב הזה אני לא מבצע יבוא.
   אני אחדש יבוא כנראה לקראת החורף.
   כמו כן, אנדראס וויסטובה מחייב מינימום הזמנה. לא ניתן לייבא צמח בודד.
   ירון

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.

Your compare list

Compare
הסר הכל
השוואה
0