נאדיד ליבידה Utricularia livida

(Last Updated On: 20/09/2020)

 

נאדיד ליבידה

Utricularia livida

פריחת נאדיד Utricularia lividaנאדיד ליבידה בעל פרחים מקסימים ומאוד נפוץ באוספים. זהו צמח טורף קל לגידול אפילו על אדן חלון.

רקע

נאדיד ליבידה הוא נאדיד יבשתי נפוץ באפריקה ומקסיקו, בדרך כלל רב שנתי, מקבוצת Calpidisca, לפי החלוקה של פיטר טיילור. הנאדיד התגלה לראשונה בשנת 1837 באוסטרליה, ולאחר מכן באזורים שונים בעולם. לנאדיד הליבידה ניתנו שמות רבים לאורך השנים, בגלל המופעים הרבים שיש לו באזורים השונים בהם התגלה.

מבנה הצמח

הנאדיד בעל עלים קטנים ועגולים עם נימים בולטים אשר עולים אחד על השני, ומתפשטים כמרבד על המצע. נאדיד ליבידה אוהב טמפרטורות של 20-30 מעלות, ואור בהיר, אך לא שמש ישירה. בתנאים אלו הנאדיד יתפשט במהרה.

פריחת נאדיד Utricularia livida

פריחת נאדיד Utricularia livida

הפרח

עמוד הפריחה יכול להגיע עד לגובה 80 סנטימטרים במופעים מסויימים, עם עד 8 פרחים לכל עמוד פריחה. הפרחים יכולים להופיע בגווני סגול, לעיתים עם כתם צהוב, לבנים, צהובים ועוד. לנאדיד הליבידה נטייה לפרוח לאחר שהצמח נרטב או הוצף, וזהו אחד הסודות לגידולו. כאשר הוא רטוב, הוא ימשיך לפרוח כל הזמן.

ריבוי

בדרך כלל אין זרעים מפרחי נאדיד ליבידה, והשיטה הקלה ביותר להרבות את הנאדיד היא באמצעות חלוקה. לאחר שהעציץ מלא בעלים, חלקו את האדמה שבעציץ לשניים, כשבכל חצי מהאדמה דאגו שיהיו עלים, מלכודות ושלוחות.

תנאי גידול

עלי נאדיד Utricularia livida

עלי נאדיד Utricularia livida

גדלו את הנאדיד ליבידה בתערובת מצע של שני חלקים כבול לחלק אחד חול. נאדיד זה, כמו מספר נאדידים יבשתיים אחרים, סובל מהתיישנות העציץ. לאחר שהוא ממלא את שטח הגידול, יש לנאדיד ליבידה נטייה למות. הוא אוהב להמשיך ולהתפשט כל העת למצע חדש וטרי. הפתרון לכך הוא פשוט – כאשר הנאדיד ממלא את העציץ, פצלו את העציץ לשניים או שלושה, ומלאו את השטח הריק במצע חדש. בצורה זו גם תחזיקו את הנאדיד חי תקופה ארוכה יותר, וגם תזכו בעציצי נאדיד נוספים.

גובה מפלס המים במגשים צריך להיות מספר סנטימטרים מתחת לפני המצע, כך שלעיתים יהיה קשה לגדל את הנאדיד ליבידה יחד עם טורפים אחרים. בתקופת האביב, חשוב להציף את המצע מדי פעם.

שימו לב לבדוק מדי פעם את העציץ ומגש המים שלו – נאדיד ליבידה אוהב להוציא שלוחות אל תוך מגש המים, ואף לעציצים סמוכים, ובכך להתפשט למקומות שהוא לא רצוי בו. 

 

מקורות:

  • D’Amato, P. (2013). The Savage Garden (Revised ed.). New York, New York, USA: Ten Speed Press.
  • Greyes, N. (2015). Cultivating Carnivorous Plants. San Bernardino, California, USA: Natch Greyes.
  • (2019, 02 09)Flora of Zimbabwe. Retrieved from Flora of Zimbabwe – Utricularia livida E. Mey.: https://www.zimbabweflora.co.zw/speciesdata/species.php?species_id=152820
  • Taylor, P. (1989, 11 9). The Genus Utricularia: A Taxonomic Monograph. Kew Bulletin Additional Series XIV: London.
  • International Carnivorous Plant Society. (n.d.). International Carnivorous Plant Society. Retrieved from International Carnivorous Plant Society – Growing Genlisea and terrestrial Utricularia: http://www.carnivorousplants.org/grow/guides/TerrestrialUtriculariaGenlisea

קישור קבוע למאמר הזה: https://torfim.co.il/plants/carnivorous-plants/utricularia/terrestrial-utricularia/utricularia_livida/

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: