(Last Updated On: 30/09/2022)

נאדיד סנדרסוני

שם לועזי - Utricularia sandersonii

נאדיד סנדרסוני הוא נאדיד יבשתי רב שנתי הייחודי בצורת הפרחים שלו, המזכירים אוזני ארנב. קיראו בפוסט זה על הצמח וצורת הגידול שלו..

קלות הגידול
4/5
קצב צמיחה
4/5
גודל הצמח
2/5
גודל העציץ
2/5
עוצמת התאורה
4/5
התאמה לטרריום
4/5

רקע

מקור נאדיד סנדרסוני הוא מדרום אפריקה אך כיום ניתן למצוא אותו באוספים רבים, ובניו זילנד נאדיד סנדרסוני מוגדר היום כצמח פולש. בזכות פריחה ייחודית, הצמח פופולרי ביותר בקרב אוספים, והוא זוהה יחסית בקלות לאורך השנים – לכן היו מעט מאוד שינויים בשמותיו במהלך הזמן מאז גילויו. זהו נאדיד יבשתי רב שנתי מקבוצת Calpidisca, לפי החלוקה של פיטר טיילור.

מבנה הצמח

לנאדיד סנדרסוני עלים קטנים ורבים, אשר מתפשטים כמרבד על המצע. נאדיד סנדרסוני אוהב טמפרטורות של 20-30 מעלות, ואור בהיר, אך לא שמש ישירה. בתנאים אלו הנאדיד יתפשט במהרה.

נאדיד סאנדרסוני ישלח שלוחות מעל פני השטח, ואפילו מתוך חורי ניקוז בעציץ, ובכך יתפשט לאזורים נוספים מסביב, גם כאלו שנראים מרוחקים.

המלכודת

המלכודות בתוך המצע יחסית גדולות לעומת נאדידים אחרים, עד 4 מ”מ בקוטרן, וניתן לראותן אותן בקלות יחסית.

בתוך המלכודת יש תת-לחץ. לנאדיד מספר שערות חישה בפתח המלכודת, וכאשר ייצור זעיר נוגע בהן פתח המלכודת נפתחת במהירות, והמלכודת שואבת את כל מה שנמצא מחוץ לפתח המלכודת בשבריר שניה. למעשה הפעולה כל כך מהירה, שעד שפותחו מצלמות שידעו לצלם בקצב מהיר ביותר, לא ידעו איך המלכודת פועלת.

לאחר סגירת המלכודת וכניסת החרק למלכודת, מופרשים מיצי עיכול אשר מפרקים את היצור. המלכודת סופחת את חומרי ההזנה ומרוקנת את עצמה, ובכך יוצרת תת-לחץ מחדש, כהכנה ללכידת החרק הבא.

המלכודת יכולה לפעול מספר רב של פעמים.

הפרח

לפרחים צורה ייחודית, כאשר החלק העליון של הפרח מפוצל, ומזכיר בצורתו אוזני ארנב. לפרח שני מופעים – הנפוץ הוא פרח לבן עם נגיעות סגלגלות, והשני הוא פרח כחלחל, ומעט קטן יותר. בכל עמוד פריחה ניתן למצוא עד ארבעה פרחים. נאדיד סנדרסוני פורח בתקופת האביב המאוחרת ועד לחודשי הסתיו.

ריבוי

בדרך כלל אין זרעים מפרחי הסנדרסוני, והשיטה הקלה ביותר להרבות את הנאדיד היא באמצעות חלוקה. לאחר שהעציץ מלא בעלים, חלקו את האדמה שבעציץ לשניים, כשבכל חצי מהאדמה דאגו שיהיו עלים, מלכודות ושלוחות.

תנאי מחיה וגידול

גדלו את נאדיד הסנדרסוני בתערובת מצע של שני חלקים כבול לחלק אחד חול. נאדיד זה, כמו מספר נאדידים יבשתיים אחרים, סובל מהתיישנות העציץ. לאחר שהוא ממלא שטח גידול, יש לנאדיד סנדרסוני נטייה למות. הוא אוהב להמשיך ולהתפשט כל העת למצע חדש וטרי. הפתרון לכך הוא פשוט – כאשר הנאדיד ממלא את העציץ, פצלו את העציץ לשניים או שלושה, ומלאו את השטח הריק במצע חדש. בצורה זו גם תחזיקו את הנאדיד חי תקופה ארוכה יותר, וגם תזכו בעציצי נאדיד נוספים.

גובה מפלס המים במגשים צריך להיות מספר סנטימטרים מתחת לפני המצע, כך שלעיתים יהיה קשה לגדל את הנאדיד סנדרסוני יחד עם טורפים אחרים. בתקופת האביב, חשוב להציף את המצע מדי פעם.

שימו לב לבדוק מדי פעם את העציץ ומגש המים שלו – נאדיד סנדרסוני אוהב להוציא שלוחות אל תוך מגש המים, ואף לעציצים סמוכים, ובכך להתפשט למקומות שהוא לא רצוי בו.

האכלה

היות ומלכודות הנאדידים בתוך האדמה, יהיה קשה עד בלתי אפשרי להאכיל את הצמח. למעשה, בכל סביבה לחה מתפתחים ייצורים קטנים בתוך המצע, אשר יהוו מזון לנאדיד, והם יילכדו לבד.

גלריית תמונות

ביבליוגרפיה

  • D’Amato, P. (2013). The Savage Garden (Revised ed.). New York, New York, USA: Ten Speed Press.
  • Greyes, N. (2015). Cultivating Carnivorous Plants. San Bernardino, California, USA: Natch Greyes.
  • Conn, Barry & A. Brown, Elizabeth & T. Fairley, Alan. (2004). Utricularia sandersonii (Lentibulariaceae), a new record for Australia. Retrieved from Researchgate: https://www.researchgate.net/publication/242510571_Utricularia_sandersonii_Lentibulariaceae_a_new_record_for_Australia
  • Taylor, P. (1989, 11 9). The Genus Utricularia: A Taxonomic Monograph. Kew Bulletin Additional Series XIV: London.
  • Rice, B. (2019, 02 02). U. sandersonii – A Siren from Utricularia. Retrieved from The Carnivorous Plant FAQ: http://www.sarracenia.com/pubs/sand.html
  • International Carnivorous Plant Society. (n.d.). International Carnivorous Plant Society. Retrieved from International Carnivorous Plant Society – Growing Genlisea and terrestrial Utricularia: http://www.carnivorousplants.org/grow/guides/TerrestrialUtriculariaGenlisea
  • Utricularia sandersonii. (2019, 02 02). Retrieved from Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Utricularia_sandersonii

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Your compare list

Compare
הסר הכל
השוואה
0