טללית עגולת העלה Drosera rotundifolia

(Last Updated On: 17/07/2021)

טללית עגולת העלה Drosera rotundifolia

אחת הטלליות הנפוצות ביותר בעולם, שנחקרה על ידי צ'ארלס דארווין. פעמים רבות ניתן למצוא אותה  בביצות צפון אמריקה בליווי שופריות, ובביצות אירופה ואסיה, בליווי טלליות אחרות.

רקע

טללית עגולת העלה היא טללית רב שנתית הגדלה בביצות במרבית מהעולם. הטללית נפוצה בביצות ספגנום, פעמים רבות בליווי שופריות, טלליות וחמאיות. טללית זו אף גדלה במדינה שכנה – לבנון.

מקור השם רוטונדיפוליה הוא מהמילים “עלה” ו- “כמעט עגול”, המתייחס לעלה הכמעט עגול של הצמח. שמו הנפוץ הוא טללית עגולת העלה – Round-leaved Sundew. טללית עגולת העלה גודלה על ידי צ’ארלס דארווין עצמו, והוא חקר אותה רבות על מנת להוכיח שגם צמחים יכולים להיות טורפים, עובדה שבזמנו נחשבה למדע בדיוני. היום, טללית עגולת העלה אף משמשת כמקור בוטאני לתרופות שונות.

 

קלות הגידול
2.5/5
קצב צמיחה
4/5
גודל הצמח
2/5
גודל העציץ
3/5
עוצמת התאורה
3/5
התאמה לטרריום
3/5

טללית עגולת העלה Drosera rotundifolia

טללית עגולת העלה
Drosera rotundifolia

טללית עגולת העלה גדלה פעמים רבות בביצות ספגנום, אך ניתן למצוא אותה גם בסבך על גדות נחלים ואגמים, ואף על גזעים רטובים המבצבצים מתוך המים.

טללית פיליפורמיס, אשר בתחילה היתה עקרה, אך עם הזמן הפכה לפוריה. הכלאה חדשה ונפלאה זו שהתגלתה במספר מקומות בטבע, נחשבת בקרב המומחים כצעד בכיוון יצירת מין חדש. חוקרים רבים יוצאים היום לשטח בנסיון להמשיך ולאתר אותה, וכל מקרה של איתור הצמח החדש מעורר הרבה תדהמה מחודשת, ותיעוד המציאה מפורסם בקרב החוקרים.

מבנה הצמח

לטללית עגולת העלה עלים עגולים, המחוברים לגבעול עם פטוטרת ארוכה וצרה באורך משתנה, בהתאם למיקום הצמח (צפון אמריקה או אירופה). העלים יוצאים מבסיס הצמח בצורת שושנה. לעיתים ניתן לראות רק את העלים מבצבצים מתוך מרבד ספגנום, כאשר בסיס הצמח עצמו נמצא בתוך המרבד.

טללית עגולת העלה Drosera rotundifolia

טללית עגולת העלה
Drosera rotundifolia

בצפון אמריקה ניתן להתבלבל בין טללית עגולת העלה, לטללית קפילריס, בעיקר כשהצמחים קטנים וצעירים. בצמחים בוגרים ניתן להבדיל בצורה מעט יותר קלה. על פי הספרות, לטללית עגולת העלה החלק הטורף לעיתים רחב יותר מארוך, הצמח יוצר פקעת התחדשות שעירה בסתיו וצורת הזרעים יותר ארוכה מרחבה. בטללית קפילריס החלק הטורף עגול עד אליפטי, הצמח רב שנתי ללא פקעת התחדשות (גדל כל השנה), והזרעים בצורת ביצה. בנוסף, טללית עגולת העלה גדלה בעיקר במרבדי ספגנום וכבול, כאשר טללית קפילריס מעדיפה מצע חולי.

המלכודת

כמו רבות מהטלליות, גם לטללית עגולת העלה שערות עם נקודות דבק. המלכודת הינה עגולה כמעט לחלוטין, ויושבת על גבעול ארוך המבצבץ מבין מרבדי ספגנום. קוטר המלכדות בסנטימטר אחד.

הפרח

טללית עגולת העלה Drosera rotundifolia

טללית עגולת העלה
Drosera rotundifolia

טללית עגולת העלה שולחת מעלה עמוד פריחה בעל מספר רב של פרחים לבנים, הנפתחים אחד אחרי השני. הפרחים מסוגלים להפרות את עצמם במידה ולא הואבקו על ידי חרק מזדמן. הפריחה בכל תקופת הגדילה, בחודשים יולי עד ספטמבר.

ריבוי

ניתן לגדל את טללית עגולת העלה מזרעים, אך אלו דורשים סטרטיפיקציה קרה ולחה, בדומה לעונת חורף בטבע. ניתן לבצע זאת על ידי הכנסת עציצים עם זרעים למקרר לחודש-חודש וחצי. שיטה יותר קלה היא העמדת עציץ בסתיו, בחוץ, למשך כל תקופת החורף. באביב ינבטו הזרעים, והעציץ יתמלא בטליות.

אפשרות נוספת היא באמצעות ייחורי עלה. במקרה זה הצמחים שיתפתחו יהיו גנטית זהים לצמח ההורה.

תנאי מחיה וגידול

טללית עגולת העלה אוהבת לגדול בעיקר בספגנום. מפלס המים במגש המים צריך להיות יחסית גבוה, אבל לא לאורך כל גובה העציץ. בטבע, הצמח יכול אף לגדול מאזורים המוצפים לעיתים קרובות בעקבות גשמים, ולא פעם ניתן יהיה למצוא אותו מבצבץ מתוך המים. שימרו בקיץ על טמפרטורה של 25-30 מעלות, ולחות גבוהה. תחת אור בהיר, עלי הטללית יקבלו גוון אדום, ויהיו קצרים יותר.

טללית עגולת העלה Drosera rotundifolia

טללית עגולת העלה
Drosera rotundifolia

בחורף הטללית זקוקה לתרדמת חורף. חשפו את הטללית לתאורה הולכת ומתקצרת וטמפרטורות הולכות ויורדות, אפילו עד ל-2 מעלות צלסיוס. כאשר הטללית תיכנס לתרדמת תוכלו להוציא אותה מהמצע ולאכסן אותה במקרר עד האביב. חשוב להגן על פקעת ההתחדשות של הטללית מפני כפור. אם תאחסנו את הפקעת המקרר, עשו זאת עם מגבת נייר לחה או מעט ספגנום לח, על מנת לשמור על הלחות. בידקו מדי פעם את השקית כדי לוודא שלא התפתח עובש.

טללית עגולת העלה אוהבת לגדול בתוך ספגנום, וזה עלול להוות מכשול לגידולו בארץ. אם הצלחתם למצוא ספגנום (בדרך כלל אצל מגדלי סחלבים), יהיה לכם קל יותר לגדל את הטללית הזו.

האכלה

במידה וטללית עגולת העלה לא לוכדת חרקים לבד, רצוי להאכיל אותה לעיתים קרובות, שכן בטבע היא לוכדת הרבה חרקים בתקופת הגידול.

גלריית תמונות

ביבליוגרפיה

  • Allen Lowrie, A. R. (2017). Drosera of the World (Vol. 2 – Oceania, Asia, Europe, North America). (A. S. Robinson, Ed.) Poole, Doset, England: Redfern Natural History Ptoductions.
  • Brittnacher J. (2018) Drosera filiformis, D. tracyi, and their hybrids: a photo essay. Carniv. Pl. Newslett. 47(3):92-100
  • D’Amato, P. (2013). The Savage Garden (Revised ed.). New York, New York, USA: Ten Speed Press.
  • Rice, B. A. (2006). Growing Carnivorous Plamts. Portland, Oregon, USA: Timber Press Inc.
  • Ran, G. M. (n.d.). Drosera rotundifolia. Retrieved 08 28, 2020 from Ran Botanicals: https://www.ranbotanicals.com/HerbPage.aspx?id=220
  • טללית עגולת העלה | Drosera Rotundifolia. (אין תאריך). אוחזר ב- 28 08 2020, מתוך ברא צמחים: https://bara.co.il/index_item/%D7%98%D7%9C%D7%9C%D7%99%D7%AA-%D7%A2%D7%92%D7%95%D7%9C%D7%AA-%D7%94%D7%A2%D7%9C%D7%94-drosera-rotundifolia/

קישור קבוע למאמר הזה: https://torfim.co.il/plants/cp-plants/cp-plants_drosera/cp-plants_drosera_moderate-drosera/drosera-rotundifolia/

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.

Your compare list

Compare
הסר הכל
השוואה
0