טללית ננסית Pygmy

(Last Updated On: 28/09/2020)

תאור כללי:

טללית ננסית כשמה כן היא – קטנה מאוד בהשוואה לטלליות רגילות, ומוצאן מאוסטרליה. חלקן כה קטן, שנדרשת זכוכית מגדלת לראות אותן. טלליות ננסיות יוצרות מושבה, המורכבת ממספר רב של טלליות מאותו הסוג. כל אחת בפני עצמה לא יכולה ללכוד חרק גדול, אך מושבה יכולה ללכוד חרקים, ו”להתחלק” במזון.

טללית ננסית (occidentalis australis (morrison

טללית ננסית occidentalis australis

התפתחות:

לטללית ננסית שלבי התפתחות שונים – היא מתחילה מזרע, או גימאה (עוד בהמשך) המתחילים לצמוח בחורף ובאביב, והופכת לצמח קטן עם עלי מלכודת מאוד מהר – תוך חודשיים-שלושה.

באביב, הטללית הננסית מעלה עמודי תפרחת גבוהים, וגודל הפרח יכול לפעמים להיות גדול יותר מגודל הצמח עצמו.

בקיץ מרבית הטלליות הננסיות נכנסות לתרדמת, אז יש לשמור על מצע מעט לח, אך לא רטוב. במהלך התרדמת הטללית הננסית יוצרת מעין פקעת מעלי משנה לבנים. התרדמת יכולה להמשך זמן קצר, או למשך כל הקיץ, ועד בוא הגשמים. לכל מין יש אורך תרדמת אחרת, כאשר ישנם מינים מסויימים, אשר יכולים לעבור את הקיץ ללא תרדמת כלל.

בחורף, עם ירידת הטמפרטורות, הטללית הננסית יוצרת עלים מיוחדים, מעין ניצנים, הנקראים גימיאה.

גימאה טללית ננסית עקרבית Drosera scorpioides

גימאה טללית ננסית עקרבית Drosera scorpioides

הגימיאה מתוחים כמו קפיץ במרכז הצמח, וברגע שטיפות מים נוחתות עליהן, הן עפות למרחק שיכול להגיע לכמה מטרים, שם הן משתרשות במהירות, ומפתחות צמח חדש לחלוטין. עוד על איסוף וזריעה של גימאה אפשר למצוא בפוסט הזה.

מקום גידול ותאורה:

כמו טלליות רבות, גם טלליות ננסיות אוהבות אור, ולכן אני מגדל את הטללית באקווריום על המרפסת, עם כיסוי מרשת הצללה להגברת הלחות וסינון של האור בקיץ. הטלליות מקבלות שמש ישירה בבוקר, אך לאחר מכן אור מסונן.

מצע והשקייה:

טלליות ננסיות אוהבות מצע מאוורר. התערובת עליה אני ממליץ היא תערובת של 2 קוורץ ל-1 כבול, או תערובת של 2 פרלייט ל-1 כבול.

השקייה תחתית, תוך שלא נותנים למצע להתייבש.

טללית ננסית Drosera nitidula

טללית ננסית Drosera nitidula

במהלך התרדמת יש לקחת בחשבון שכל מין מעדיף רטיבות שונה. ישנם מינים שבתרדמת אפשר להשאיר קבוע בתוך מים עומדים, וישנם מינים שדורשים תנאים של לחות מועטה.

שתילה מחדש:

לא. פשוט לא. לטללית ננסית שורש ארוך ועדין במיוחד. כמעט כל מי שניסה לשתול מחדש טלליות ננסית שבר את השורש, והטללית לא התאוששה מכך. בזמן הזריעה, יש כבר לזרוע בעציצים שיהיו הבית הקבוע של הצמח.

אם מאוד מתעקשים, יש להוציא את כל המצע, עם הצמח, כמו שהוא מהעציץ הישן, ולהכניס הכל (מצע וצמח כמיקשה אחת) לתוך עציץ גדול יותר, עם מצע חדש מסביב, ולמלא את החסר במצע נוסף. בצורה זו הצלחתי בעבר להעביר טלליות ננסיות לעציצים חדשים, מבלי לפגוע בשורשים.

האכלה:

אני לא ממליץ להאכיל טלליות ננסיות, שכן בקלות אפשר להפריז בהאכלה ולהרוג את הטללית. אם יש חרקים, הטלליות יתפסו אותן לבד.

שיטת ריבוי קלה:

פריחת טללית ננסית Drosera nitidula

פריחת טללית ננסית Drosera nitidula

ניתן לאסוף גימיאה בשיטות שונות, ומהן יתפתח צמח חדש. אני אוסף את הגימאה על ידי כיסוי האזור בנייר פרגמנט, שימוש בכוס פלסטיק הפוכה מעל הגימיאות, ו”דיגדוג” הגימיאה עם קיסם רטוב. הכוס ההפוכה מונעת מהגימיאה לעוף למרחק רב, והן נוחתות על נייר הפרגמנת שלמטה. לעיתים הגימיאה נוחתת על עלי הצמח, ואז אפשר להסיר אותן עם פינצטה עדינה.

את הגימיאה יש לזרוע מהר מאוד במצע לח, שכן הן מתחילות להתפתח כמעט מייד. לאחר הזריעה לשמור על רמת לחות גבוהה לפחות בשבועיים-שלושה הראשונים, על ידי ריסוס המצע לעיתים תכופות. עוד על איסוף וזריעה של גימאה אפשר למצוא בפוסט הזה.

גודל:

לא סתם נקראת ננסית – קוטר של עד 4 ס”מ. לחלקן נדרשת זכוכית מגדלת על מנת להעריך את הצמח הבודד.

פריחה:

תפרחת של מספר פרחים בצבעים שונים, בהתאם לזן.

 

 

קישור קבוע למאמר הזה: https://torfim.co.il/plants/cp-plants/cp-plants_drosera/pygmy-drosera/

כתיבת תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם.

Your compare list

Compare
הסר הכל
השוואה
0