שופרית צהבהבה Sarracenia flava

(Last Updated On: 10/10/2020)

שופרית צהבהבה

Sarracenia flava

שופרית צפון אמריקאית מדרום מזרח ארצות הברית, צמח מבוקש בקרב מגדלים בישראל בזכות הצבע הירוק-צהוב של השופרים, עם הנימים והכתם האדומים.

רקע

שופרית צהבהבה בגנים הבוטאניים בבון, גרמניה

שופרית צהבהבה בגנים הבוטאניים בבון, גרמניה

שופרית בעלת מגוון רחב של תתי-זנים, אך העיקרית שבהן היא שופרית צהבהבה צהבהבה – Sarracenia flava var flava. צמח השופרית נפוץ בעיקר בדרום מזרח ארצות הברית, לאורך אזורי החוף, החל מדרום ויג’יניה בקצה הצפוני של אזור המחייה, לאורך צפון ודרום קרוליינה, ג’ורג’יה, ועד לצפון-מערב פלורידה.

מקור השם flave הוא מהמילה הלטינית, שפירושה צהוב, בהתייחס לגוון הצהבהב של השופר ולפרחים הצהובים של השופרית.

מבנה הצמח

שופרית צהבהבה בגנים הבוטאניים בבון, גרמניה

שופרית צהבהבה בגנים הבוטאניים בבון, גרמניה

לאורך תקופת הגידול, שופרית צהבהבה תצמיח מספר עלים לא טורפים, בנוסף למלכודות הטורפות. בצמח בוגר, המלכודת באורך טיפוסי של 50-70 ס”מ, עם מכסה בצורת עלה, בדרך כלל בעל “תלתל” בחזית המכסה. במהלך חודשי הקיץ החמים ייתכן מאוד והשופרים ימותו, ובמקומם יצמחו עלים משניים לא טורפים, הנקראים phyllodia. עלים אלו יהיו שטוחים וישרים.

לשופרית צהבהבה ישנם מספר תתי-זנים:

S. flava var flava

מלכודות ירוקות עם נימים אדומים ובדרך כלל כתם אדום בצוואר המלכודת. באביב, המלכודות נוטות מדי פעם על הצד, ולאו דווקא הכי חזקות. בסתיו, המלכודות הכי חזקות, אשר עומדות יחסית איתן. בקיץ המלכודות יכולות להיות בכל צורה באמצע.

S. flava var atropurpurea

למלכודות בדרך כלל אין צבע ירוק או צהוב כלל, אלא גוון אדום עד אדום כהה. מכסה המלכודת פחות שטוח, ובדרך כלל החזית מוגבהת משאר המכסה.

S. flava var cuprea

שופרית צהבהבה S. flava בגנים הבוטאניים בבון, גרמניה

שופרית צהבהבה בגנים הבוטאניים בבון, גרמניה

המלכודות בעלות גוון ירוק-צהוב טיפוסי עם נימים אדומים וצוואר בעל כתם אדום, אך חלקו העליון של המכסה מפתח גוון נחושתי-אדמדם.

S. flava var maxima

המלכודות כמעט וללא גוון אדומים כלל. בצמחים צעירים ייתכן ועדיין יהיה צבע אדום, אך עם הבגרות הצבע דוהה.

S. flava var ornata

המלכודות בעלות גוון ירוק-צהוב טיפוסי, אך בעלות נימים בולטים וחזקים בצבע אדום, בעיקר בחלקו העליון של המלכודת.

S. flava var rubricorpora

המלכודות יהיו בעלות גוון שולט אדום מבחוץ, אך חלקו הפנימי של המלכודת והמכסה יהיו בעלי גוונים ירוקים-צהובים אופייניים.

S. flava var rugelii

המלכודות יהו בעלות גוון צהוב-ירוק, ללא נימים כלל, ובצוואר המלכודת יהיה כתם אדום גדול.

S. flala var viridescens

המלכודות והמכסה יהיו בצבע ירוק-צהבהב, ללא נימים או צבע אדום כלל, גם ללא הכתם המפורסם בצוואר המלכודת.

הפרח

פריחת שופרית צהבהבה Sarracenia flava ssp flava flower

פריחת שופרית צהבהבה

שופרית צהבהבה מוציאה בתחילת אביב עמוד פריחה עם פרח בודד בקצהו. הפרח בצבע צהוב. בתחילת דרכו, הפרח פונה כלפי מטה. לאחר סיום הפריחה, עלי הכותרת ייפלו, והפרח יזדקף ויהיה אנכית לעמוד הפריחה. במידה והתבצעה הפריה, השחלה תתנפח ותגדל לפרי בקוטר של כ-2 ס”מ.

ריבוי

שופרית צהבהבה ניתן לגדל מזרעים בקלות יחסית. גידול מזרעים מצליח בצורה הטובה ביותר כאשר הזרעים טריים. זרעים יכולים להשאר בתרדמת גם יותר משנה, עד שינבטו, אז לא להתייאש אם זרעתם זרעים ולוקח להם זמן לצאת. על מנת להקל בנביטה, ניתן לבצע סטרטיפיקציה קרה לזרעים על ידי הכנסת עציץ עם אדמה לחה למקרר, בתוך שקית סגורה, למשך כחודשיים. יש לבדוק מדי פעם לוודא שאין התפתחות עובש על העציץ, ולנקות או לרסס עם חומרים נוגדי עובש בהתאם.

דרך נוספת לריבוי שופרית צהבהבה היא על ידי פיצול הצמח. צמח השופרית יוצר פיצולים בריזום, ונקודות צמיחה חדשות מתפתחות. ניתן בזהירות להפריד את נקודות הצמיחה האלו ולשתול אותם בעציץ חדש. עוד על תהליך הפיצול ניתן לקרוא בפוסט הזה.

תנאי גידול

שופרית צהבהבה יחסית קלה לגידול בישראל. צמח השופרית אוהב לגדול במצע חומצי נטול חומרי דישון, כגון כבול, ספגנום ותערובות שלהם עם חול. מומלץ לעשות שימוש בתערובת סטנדרטית של כבול ופרלייט לגדל את הצמח.

חלקת שופריות שתולה בגנים הבוטאניים בבון, גרמניה

חלקת שופריות שתולה בגנים הבוטאניים בבון, גרמניה

בעונת הצמיחה (אביב עד סתיו) יש לדאוג שצמח שופרית צהבהבה יהיה תמיד בתוך מים מזוקקים, כאשר אני ממליץ מדי פעם להחליף את המים. בתקופת הקיץ, מומלץ לא לחשוף את השופרית לשמש מלאה, שכן שמש מלאה הינה חזקה מדי, ועלולה לשרוף את המלכודות. אפשר לעשות שימוש ברשת הצללה של 30-40% בשעות הצהריים.

לקראת החורף, עם הירידה בטמפרטורות וקיצור שעות האור, השופרית תיכנס לתרדמת. עלים ישנים ייטו הצידה ויתחילו להתייבש, ומספר עלים לא טורפים יצמחו. ישנה חשיבות רבה לתרדמת החורף של השופריות, שכן בלעדי התרדמת, השופרית לא תתפתח טוב לאורך זמן, ותמות. על מנת לאפשר את מחזור הצמיחה הטבעי של השופרית, אני ממליץ לגדל את השופרית בחוץ, היכן שניתן. בשיא החורף ניתן לשתול מחדש או לפצל את השופרית, עם הפרעה מינימלית לצמח.

אם אתם מגדלים את השופרית הצהבהבה בחוץ, בדרך כלל לא יהיה צורך בהאכלה. השופרית לוכדת מספיק חרקים. עם זאת, ניתן מדי פעם להוסיף תולעי דם מיובשות לשופרים.

מקורות

  • D’Amato, P. (2013). The Savage Garden (Revised ed.). New York, New York, USA: Ten Speed Press.
  • Greyes, N. (2015). Cultivating Carnivorous Plants. San Bernardino, California, USA: Natch Greyes.
  • McPherson, S. (2007). Pitcher Plants of the Americas. Blacksburg, Virginia and Granville, Ohio, USA: The McDonald & Woodward Publishing Company.
  • McPherson S., Schnell, D. (2012). Field Guide to the Carnivorous Plants of the United States and Canada. Poole, Dorset, England: Redfern Natural History Productions.
  • Rice, B. A. (2006). Growing Carnivorous Plants. Portland, Oregon, USA: Timber Press Inc.

קישור קבוע למאמר הזה: https://torfim.co.il/plants/cp-plants/cp-plants_pitchers/cp-plants_pitchers_sarracenia/sarracenia-flava/

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.

Your compare list

Compare
הסר הכל
השוואה
0