(Last Updated On: 16/10/2022)

שופרית צפון אמריקאית היברידית

שם לועזי - שם לועזי טרם עודכן

שופרית היברידית צפון אמריקאית נפוצה ביותר בשוק המסחרי בישראל, ובעולם. ניתן למצוא מגוון רב של הכלאות, כשהמטרה העיקרית בהן היא ליצור צמח טורף מרהיב ביופיו עם צורה מיוחדת או צבע בולט.

קלות הגידול
4/5
קצב צמיחה
2/5
גודל הצמח
4/5
גודל העציץ
3.5/5
עוצמת התאורה
4/5
התאמה לטרריום
2/5

רקע

גם בטבע, וגם מעשי אדם, הכלאות של שופרית צפון אמריקאית הן נפוצות ביותר. ניתן למצוא מגוון רב של הכלאות, כשהמטרה העיקרית בהן היא ליצור צמח טורף מרהיב ביופיו, עם סממנים בולטים, כמו צבע מיוחד, כתמים ייחודיים, ורידי צבע לאורך השופר, גודל חריג ועוד.

ההכלאות מקבלות את המראה מההורים שלהן, כאשר במקרים מסויימים אפשר לזהות אותם, ובמקרים אחרים אין דרך לדעת מה מקור הצמח. ארגון הצמחים הטורפים הבין לאומי מכיר במספר רב מאוד של שמות והכלאות, וישנם עוד רבים לא רשמיים. מסיבה זו לא אפרט את שמותיהם.

בשדות השופריות בארה”ב בהן מינים שונים באותו השדה, אין זה חריג למצוא הכלאות שונות וטבעיות.

מבנה הצמח

מבנה השופרית ההיברידית יכולה להשתנות בהתאם להורים שתרמו את המטען הגנטי. ישנן הכלאות קטנות, עם שושנת שופרית, לעומת הכלאות ענק עם שופרים גדולים ומרהיבים בצבעים. צבע השופרים יכול לנוע החל מלבן לחלוטין, דרך גווני ירוק ואדום, ועד לארגמן כה כהה שנדמה והוא שחור.

אלו מספר שופריות היבריות נפוצות בגידול מסחרי:

 • ‘Sarracenia ‘Eva – שופרית אווה. מכסה השופרית ברובו לבן עם נימים ירוקים, זקוף ביחס למלכודת, ומזכיר כובע של נזירות מימי הביניים. רוב השופר ירוק עם מעט נימים אדומים, וברבע העליון מעט יותר צבע אדום. גובה השופרית עד 30 סנטימטרים כאשר השופרים יוצאים מנקודה מרכזית. ההורים כוללים S. leucophylla, S. purpurea. קוטר הצמח עד 20 סנטימטרים.
 • ‘Sarracenia ‘Mitchelliana – שופרית מיצ’ליאנה. שני השליש התחתונים של השופרית בגווני ירוק עם נימים אדומים, והשליש העליון אדומה עם נימים אדומים כהים. גובה השופרית עד 30 סנטימטרים כאשר השופרים יוצאים מנקודה מרכזית. לשופרים יש נטייה לצמוח החוצה ואז למעלה. מכסה השופרית פעמים רבות אדום עם נימים אדומים, ובעל שוליים גליים. ההורים כוללים S. leucophylla, S. purpurea.
 • ‘Sarracenia ‘Barba – שופרית ברבא או ברבאבא. שופרית בעלת שופרים ירוקים, עם מעט מאוד נימים אדומים. מבנה השופרים מזכירים את ברבאבא מסדרת הילדים. מכסה המלכודת בצורת מניפה, זקוף ביחס למלכודת. גובה הצמח עד 20 סנטימטרים והקוטר יכול להגיע גם כן ל-20 סנטימטרים. ההורים כוללים S. purpurea ושופריות לא ידועות אחרות.
 • ‘Sarracenia ‘Vogel – שופרית ווגל. שופרים ירוקים עם נימים אדומים היוצאים מנקודת צמיחה מרכזית. מכסה המלכודת מזכיר מאוד את מכסה השופרית הסגלגלה. גובה השופרים עד ל-60 סנטימטרים, וקוטר הצמח עד 30 סנטימטרים. ההורים כוללים S purpurea susp. venosa var burkii, S. flava ושופריות לא ידועות אחרות.
 • ‘Sarracenia ‘Judith Hindle – שופרית ג’ודית. שופרים זקופים בצבע אדום כהה עם נגיעות של ירוק. מכסה השופר עם נימים בצבע אדום כהה עם חלונות לבנים בינהם. שולי המכסה גליים והמכסה בזווית של כ-45 מעלות מעל פתח המלכודת. גובה השופרית עד 70 סנטימטרים וקוטר הצמח עד 20 סנטימטרים. ההורים כוללים S. leucophylla, S. flava S. purpurea.
 • ‘Sarracenia ‘Tygo – שופרית טייגו. שופרים ומכסה יכולים לנוע בין ירוק בהיר עם נימים אדומים ועד שופרים ורודים עם נימים אדומים, כנראה בהתאם לכמות האור שהצמח מקבל. גובה השופרית עד 60 סנטימטרים, וקוטר הצמח עד 15 סנטימטרים. ההורים כוללים S. leucophyll ושופריות אחרות שאינן מזוהות.
 • ‘Sarracenia ‘Fiona – שופרית פיונה. שופרית בגובה של עד 20 סנטימטרים עם מכסה זקוף ביחס למלכודת בגווני אדום. חציה התחתון של המלכודת ירוק וחציה העליון בגווני אדום. ההורים כוללים S. leucophylla ושופריות אחרות לא ידועות.
 • ‘Sarraceni ‘Catesbaei – שופרית קטסביי. שופרית עם מכסה מלכודת מיוחד בצורת גג משולש היורד על מעבר לצידי פתח המלכודת. השופרים בגווני ירוק עם נימים אדומים או אדומות עם נימים אדומים, בהתאם לכמות האור שהשופרית מקבלת וגיל השופר. צוואר המלכודת אדום גובה וקוטר השופרית עד 20 סנטימטרים. ההורים מכילים S. purpurea, S. flava.
 • ‘Sarracenia ‘Velvet – שופרית וולבט (קטיפה). צבע השופרים נע בין ירוק עם נימים אדומים לורוד עדין מאוד עם נימים אדומים. מכסה המלכודת זקוף ביחד לשופר עם קפלים בשולי המכסה. צבע המכסה לרוב לבן או ירוק בהיר עם נימים אדומים חלשים או חזקים. גובה השופרית עד ל-60 סנטימטרים וקוטר השופרית עד ל-20 סנטימטרים. ההורים כוללים S. leucophylla ושופריות אחרות שאינן ידועות.

המלכודת

מלכודת שופרית היברידית תציג פעמים רבות מאפיינים של ההורים. שופריות היברידיות אשר מכילות את השופרית הסגלגלה כהורה יהיו בעלות נטיה לגודל נמוך יחסית, בדרך כלל עד 30 סנטימטרים . שופריות היברידיות אשר מכילות את ההורה שופרית לבנה יכילו לרוב גוונים של אדום ולבן ויכולות להגיע לגבהים של עד 80-90 סנטימטרים.

במידה והשופרית מכילה את השופרית הסגלגלה, בדרך כלל השופרית לא תפיק מיצי עיכול משלה, והיא תישען על המטרת מים, כגון גשמים, על מנת למלא את השופרים. במידה ולא יהיו ממטרים שימלאו את השופרים תהיה להם נטיה להתייבש יותר מהר, בעיקר בחלק העליון של המלכודת.

שופרים של שופרית היברידית יציגו שלל צורות מיוחדות, בדרך כלל עם ממכסי מלכודות מרהיבים וגדולים במיוחד, או צבעים מיוחדים כולל ארגמן כהה כל כך שנדמה והוא שחור או שילוב של גווני אדום ולבן בצורה מיוחדת.

הפרח

הפרח מזכיר מאוד “רדאר”. לפרח חמישה עלי כותרת וחמישה עלי גביע בצבע שונים, בדרך כלל גוונים של אדום. במרכז הפרח נמצאת השחלה, המחולקת לחמישה אזורים. כל אזור מחובר לעמוד עלי שהוא מעוקל כלפי מעלה, ונראה בעצמו כאילו הוא עלה הפוך. כתבתי על מבנה פרח השופרית בפוסט הזה. פרח שופרית חיוורת הוא עד 7 ס”מ בקוטר.

ריבוי

הדרך הקלה ביותר להרבות שופרית היא באמצעות פיצול הריזום. כאשר לריזום יש יותר משתי נקודות צמיחה, ניתן להפריד את הריזום באמצע, ובכך לקבל שני צמחים זהים. בצורה זו נקבל שני צמחים בוגרים במהירות. במידה ואנחנו רוצים לשמור על תכונות צמח ההורה, זוהי הדרך הקלה ביותר להרבות את השופרית ההיברידית.

בעוד שניתן להפיק זרעים משופרית היברידית, בדרך כלל הצמח שיצמח מזרעים כאלו לא יהיה זהה לצמח האם. גם אם ביצענו הפריה עצמית לזרעים, עדיין המטען הגנטי יהיה שונה, והצמח החדש עלול להיות עם תכונות שונות לחלוטין מצמח ההורה.

תנאי מחיה וגידול

שופרית היברידית יחסית קלה לגידול בישראל. צמח השופרית אוהב לגדול במצע חומצי נטול חומרי דישון, כגון כבול, ספגנום ותערובות שלהם עם פרלייט. מומלץ לעשות שימוש בתערובת סטנדרטית של כבול ופרלייט לגדל את הצמח.

בעונת הצמיחה (אביב עד סתיו) יש לדאוג שצמח שופרית יהיה תמיד בתוך מים מזוקקים, כאשר אני ממליץ מדי פעם להחליף את המים. בתקופת הקיץ, מומלץ לא לחשוף את השופרית לשמש מלאה, שכן שמש מלאה הינה חזקה מדי, ועלולה לשרוף את המלכודות. אפשר לעשות שימוש ברשת הצללה של 30-40% בשעות הצהריים.

במידה והשופרית ההיברידית היא תוצר של הורה שופרית סגלגלה, ישנה חשיבות להמטרת מים מזוקקים בצורה המדמה גשם מדי מספר ימים. בכך השופרים מתמלאים והכד לא מתייבש.

לקראת החורף, עם הירידה בטמפרטורות וקיצור שעות האור, השופרית תיכנס לתרדמת. בדרך כלל עלים ישנים ייטו הצידה ויתחילו להתייבש. בזנים המכילים S. purpurea העלים עלולים להמשיך להיות ירוקים (או אדומים) גם עד לאביב. ייתכן ומספר עלים לא טורפים (Phyllodia) יצמחו – בהתאם לצמחי ההורה של השופרית ההיברידית. ישנה חשיבות רבה לתרדמת החורף של השופריות, שכן בלעדי התרדמת, השופרית לא תתפתח טוב לאורך זמן, ותמות. על מנת לאפשר את מחזור הצמיחה הטבעי של השופרית, אני ממליץ לגדל את השופרית בחוץ, היכן שניתן. בשיא החורף ניתן לשתול מחדש או לפצל את השופרית, עם הפרעה מינימלית לצמח. ניתן לראות סרטון כיצד לפצל שופרית בפוסט הזה.

האכלה

ניתן להאכיל את השופרית, אבל לא חובה – אם אתם מגדלים את השופרית בחוץ, היא בדרך כלל תלכוד חרקים בצורה עצמאית. מדי פעם אני לוכד זבוב, יתוש, חיפושית או כל חרק אחר, ופשוט מכניס אותם לתוך השופר. אפשר גם להפיל תולעי דם רטובות לתוך המלכודות, והצמח יעכל אותם.

במידה ולכדתם זחל או חיפושית כלשהם וברצונכם להאכיל את השופרית, וודאו שאין מדובר בחרק אשר יכול לאכול את דרכו החוצה, ובכך גם לפגוע בשופרית היפה שלכם.

אין להאכיל בבשר!!! בשר יהרוג את הצמח!!! למה? כי בשר מכיל אחוז שומן מאוד גבוה, וחלבונים מסוגים שלא טובים לצמח.

מאמרים נוספים לקריאה

גלריית תמונות

ביבליוגרפיה

 • D’Amato, P. (2013). The Savage Garden (Revised ed.). New York, New York, USA: Ten Speed Press.
 • McPherson, S. (2007). Pitcher Plants of the Americas. Blacksburg, Virginia and Granville, Ohio, USA: The McDonald & Woodward Publishing Company.
 • McPherson S., Schnell, D. (2012). Field Guide to the Carnivorous Plants of the United States and Canada. Poole, Dorset, England: Redfern Natural History Productions.
 • Schnell, D. E. (1976). Carnivorous Plants of the United States and Canada. USA: Lebanon Valley Offset Company Incorporated.
 • Slack, A. (1980). Carnivorous Plants (First MIT Press Edition). Sherborne, Dorset, UK: Alphabet and Image.
 • כהן, א. (2008). צמחים טורפים ומטריפים. (א’ שרגאי, עורך) קרית גת: דני ספרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Your compare list

Compare
הסר הכל
השוואה
0