דיונאה – Dionaea muscipula

(Last Updated On: 06/10/2020)

דיונאה

Dionaea muscipula

דיונאה Dionaea muscipula

דיונאה Dionaea muscipula

אחד הצמחים המפורסמים ביותר, בזכות הסרט “חנות קטנה ומטריפה”. הדיונאה המופלאה מסוגלת ללכודת חרקים בפעולה מהירה של סגירת “פה” שמדהימה כל אדם.

רקע

אחד הצמחים המדהימים בטבע שנחקר רבות על ידי צ’רלס דרווין, מדהים כל ילד וכל אדם בתגובתו לחרק שנכנס לתוך המלתעות שלו. סרטים נעשו על הצמח המיוחד הזה אשר נתנו לו תדמית מפחידה ואף אל-מותית.

מבנה הצמח

הצמח מוציא עלים מוארכים בצורת משולש, ובקצה העלה, הוא מגדל שני עלים נוספים המחוברים לאורכם ונראים כמו פה פתוח עם שיניים. על החלק הפנימי של העלים יש שלוש או ארבע שערות, שמהוות חיישני מגע. למרות כל מה שראיתם בסרטים, קוטר הצמח בדר”כ עד 15 ס”מ, עם מלכודות בקוטר של 1-3 ס”מ.

דיונאה מעכלת יתוש

דיונאה מעכלת יתוש

כאשר חרק נוגע פעמיים באותה השערה, או בשתי שערות שונות בטווח קצר, שני חצאי העלים נסגרים במהירות אדירה, תוך שהן לוכדות את החרק בינהן. ה”אצבעות” שבקצה חצאי המלכודת מתלכדות כמו סורגי כלא, ומונעות מהחרק לברוח. אבל – שימו לב שיש רווח בין הסורגים, וחרקים קטנים במיוחד כן מצליחים להתחמק ממלכודת המוות.

המטרה במנגנון זה הוא להמנע מסגירת המלכודת כתוצאה מרוח, גשם, או גורמים אחרים, ולאפשר לחרקים קטנים להתחמק. בכך הדיונאה חוסכת אנרגיה ולא מפעילה את המלכודת, או מתאמצת יותר מדי, כתוצאה מגורמים שלא יכניסו יותר חומרי תזונה ממה שהצמח צורך. ככל שהחרק נלחם יותר, הוא נוגע יותר בשערות, וכך העלים נסגרים יותר ויותר, לוכדים אותו במלכודת לוחצת. לבסוף, העלים מתחילים להפריש נוזלי עיכול שמפרקים את החרק לחומרי הזנה, אותם הצמח סופג חזרה. לוקח לדיונאה זמן רב להתחיל להפריש נוזלי עיכול כדי לעכל חרק, והתהליך נמשך מספר ימים.

הצמח לא נושך, לא אוכל דם, ולא מנסה ללכוד אצבעות. אפשר לגעת בפנים המלכודת עם אצבעות, ולא יקרה דבר – גם אם המלכודת נסגרת על האצבעות. אפילו אם יש לכם עד כדי כך הרבה סבלנות, העור שעל האצבע שלכם (וכל הגוף) מגן עליכם מפני מיצי העיכול של הדיונאה.

לדיונאה מופעים רבים, אך צמח הדיונאה הוא אחד ויחיד – אין זנים שונים לצמח. כל המופעים מקורם באותו הצמח, ולא בהכלאות. הדיונאה הטיפוסית היא צמח בקוטר של כ-15 ס”מ, עם עלים ירוקים. בתנאי תאורה מתאימים, פנים המלכודת יהפוך לאדום. במופעים השונים אפשר למצוא מלכודות על “סורגים” בצורות שונות, עלים בצבעים שונים, גדלים קטנים במיוחדף או גדולים במיוחד, ועוד כל מיני אפשרויות. כל הזמן אנשים מצליחים להגיע למופעים מיוחדים, ונותנים להם שמות ייחודיים.

פריחת דיונאה מצויה

פריחת דיונאה מצויה

הפרח

בתחילת האביב יופיע עמוד הפריחה מתוך מרכז הפקעת. עמוד הפריחה יכול להגיע לגובה של כ-20 סנטימטרים, ובראשו יתפתחו פרחים לבנים.

פריחת הדיונאה דורשת הרבה אנרגיה מהצמח. ישנן דעות חלוקות אם יש לקטום את עמוד התפרחת לאחר שצמחה 2-3 ס”מ, או להשאיר אותה. מצד אחד הפריחה גורמת לצמח להוציא אנרגיה רבה על הפריחה. מצד שני, הצמח בטבע אכן פורח, ואף אחד לא קוטם אותו, ולכן יש הגורסים שיש לאפשר לצמח לפרוח, ללא הפרעה. המלצתי – אם אתם רוצים זרעים – תשאירו. אחרת, תקטמו את עמוד התפרחת. לעיתים, לאחר קטימת הפרח, עלולה לקרות תופעה שנקראית False Vivipary – תופעה שבה מתחיל להתפתח צמח חדש על גבי עמוד התפרחת שנקטמה. אין להיבהל – זוהי תופעה ידועה בצמחים טורפים – בעיקר בדיונאות ובטלליות.

ריבוי

זרעי דיונאה

זרעי דיונאה

הדיונאה מפרה את עצמה, ולכן לא נדרש מאמץ רב ללקט את הזרעים. לאחר שהפרח משחיר, תוכלו לראות בפנים את הזרעים השחורים והמבריקים. על מנת ללקט אותם, קיטמו את עמוד התפרחת מתחת לפרח היבש, ותוך שאתם הופכים אותו לתוך כוס (רצוי זכוכית), הוציאו בזהירות את הזרעים. על מנת לגדל צמחים מזרעים, נדרשת סבלנות רבה. מרגע שזרע נובט ועד להגיעו לגודל מלא עוברים חמש שנים!!!

על מנת לקרוא על הנבטת זרעי דיונאה, בקרו במדריך ההנבטה שלי.

הערה – דיונאה יש רק אחת – אין צמחים מסוגים שונים, אלא מופעים שונים. לכן, אם הפרתם את הדיונאה וליקטתם את הזרעים, רוב הסיכויים שמהפרח לא תקבלו את אותו המופע, אלא מופע שיותר דומה לדיונאה טיפוסית. על מנת להרבות מופעים מיוחדים, יש לעשות בשיטות ריבוי מתקדמות – ייחורים.

האבקת פרח דיונאה על ידי דבורה

האבקת פרח דיונאה על ידי דבורה

על מנת להרבות מייחור, בסוף החורף, כאשר שותלים את הדיונאה מחדש, מושכים מהצמח המקורי עלה נקי וטוב, תוך שיחד איתו מושכים גם חלק לבן מפקעת הצמח. את החלק העלה מניחים על גבי מצע לח, תוך שקוברים מעט את החלק הלבן של הפקעת. שומרים על לחות גבוהה וטמפרטורה של סביב 24 מעלות, ומתאזרים בהרבה סבלנות. במידה והייחור נקלט – לאחר מספר חודשים אפשר לראות צמח חדש גדל מבסיס העלה.

תנאי גידול

לדיונאה יש מחזור חיים. בתחילת האביב הדיונאה יוצאת מהתרדמת שלה, ומוציאה עמודי תפרחת – בדרך כלל עמוד או שניים לכל צמח. עמודי התפרחת ימשיכו לצאת מדי פעם גם בהמשך, אך עיקר הפריחה היא בתחילת האביב.

בשלב הבא הדיונאה תתחיל להוציא גם עלים חדשים, עם מלכודות חדשות, תוך שהעלים הישנים יתחילו להשחיר ולמות. המלכודות באביב נוטות להיות זקופות יותר, ויצמחו יותר לגובה. במהלך הקיץ, המלכודות ייעשו גדולות יותר, ויהיו יותר שטוחות, קרובות לקרקע.

דיונאה טיפוסית בתרדמת חורף, בגנים בוטניים באמסטרדם

דיונאה טיפוסית בתרדמת חורף, בגנים בוטניים באמסטרדם

בסתיו, כאשר הימים ייעשו קרירים וקצרים יותר, הצמח ייכנס שוב לתרדמת – התגובה של המלכודות תעשה איטית, מלכודות חדשות כמעט ולא יצמחו, אלה שכן – יהיו קטנים מאוד, ומלכודות הקיץ ישחירו וימותו.

לבסוף, הדיונאה תיכנס לתרדמת לתקופת החורף, רק כדי לפרוח שוב באביב. טעות נפוצה היא לחשוב שהדיונאה מתה בתקופה זו. אל תזרקו את הדיונאה שלכם – היא רק הולכת לשנת חורף. הניחו אותה במקום קריר, דאגו להשקות אותה בפחות מים מהרגיל, אך שהמצע לא יתייבש לחלוטין, ובאביב יופיעו עמודי תפרחת ומלכודות חדשות להנאתכם.

אני מגדל את הדיונאה על המרפסת, חשופה לכל מזג האוויר. בקיץ אני עושה שימוש ברשת צל, וימי חמסין, כאשר יש נטייה ליובש קיצוני, אני מרסס מדי פעם בשעות הבוקר. בחורף, הדיונאה נשארת בחוץ, אך אני מעביר אותה למקום צידי, מוצל. כאשר יש סיכוי לברד, אני מכסה את המיכל על מנת להגן על הצמח. במידה וצפויה קרה (טמפרטורה מתחת לאפס), אני מכניס את הדיונאה לבית, למקום קריר.

דיונאה הכל אדום

דיונאה הכל אדום

הדיונאה אוהבת שמש, אבל במידה. הדיונאה אוהבת שמש מלאה רוב שעות היום, אך השמש הישראלית בקיץ יכולה להיות קצת חזקה מדי. אני עושה שימוש ברשת צל בקיץ החם. הדיונאה לא תצמח טוב אם אין מספיק אור – אם היא לא מקבלת 6-8 שעות שמש ישירה ביום, רצוי שמש של בוקר או ערב. עדן חלון כלל לא מתאימה לדיונאה, שכן היא לא תקבל מספיק אור – האור שחודר הוא מסונן (לחלונות יש בדר”כ שכבת סינון UV).

בסוף החורף (בישראל – פברואר), ולקראת האביב, כאשר הדיונאה עדיין בתרדמת, זה הזמן לשתול אותה מחדש. אני עושה שימוש בתערובת סטנדרטית (עוד בעמוד “מצע”). בהזדמנות זו אפשר גם לפצל אותן, תוך ששומרים שלכל פיצול יהיו שורשים. יש להקפיד שלא להפריע יותר מדי לשורשים, שכן הם רגישים. השקייה תחתית, תוך שלא נותנים למצע להתייבש, אך לא בגובה רב.

ניתן להאכיל את הדיונאה, אבל לא חובה. מדי פעם אני לוכד זבוב או יתוש, ופשוט מציע אותם קורבן לדיונאה. אפשר גם להניח תולעי דם רטובות על העלים, והצמח יספוג את חומרי התזונה, כאילו עיכל חרק.  אין להאכיל בבשר!!! בשר יהרוג את הצמח!!! למה? כי בשר מכיל אחוז שומן מאוד גבוה, וחלבונים מסוגים שלא טובים לצמח.

קישור קבוע למאמר הזה: https://torfim.co.il/plants/carnivorous-plants/dionaea-muscipula/dionaea-muscipula/

50 תגובות

דלגו לטופס מילוי התגובה

  • עדי בלילא on 30/09/2020 at 14:43

  שלום ירון,
  אני חדשה לדיונאות אך נראה שהדיונאה שלי עומדת להיכנס לשנת חורף ויש לי כמה שאלות.
  האם צריך לטפל בדיונאה באופן שונה בזמן שהיא בשנת חורף? האם להשאיר את כמות המים וקבועה ולהמשיך לחשוף אותה לשמש?
  האם כאשר שנת החורף של הדיונאה מסתיימת היא תצמח מחדש מעצמה או שאני צריכה לאסוף את הזרעים שהיא מפיקה ולשתול אותם מחדש?
  חשוב לי לציין שאני גרה בצפון איטליה והחורף כאן קר מאוד, כרגע אני מוציאה את הדיונאה שלי לשמש בשעות היום ומכניסה אותה הביתה בלילות כשנהיה קר.

  אשמח אם תוכל לענות לי בקרוב, האתר שלך נפלא ועוזר לי מאוד בטיפול בדיונאה שלי.

  בברכה, עדי

  1. שלום עדי,
   אתחיל בזרעים – הפרח מופק תחילת האביב, עם היציאה מהתרדמת. תמיד כדאי לאסוף זרעים ולגדל דורות חדשים של דיונאה. הגידול יהווה גם חוויה לימודית על התפתחות הצמח.
   בתקופת החורף חשוב עדיין לשמור על מצע לח, אך לא רטוב.
   רצוי לשמור על טמפרטורות נמוכות בתקופת התרדמת. אני מגדל את הדיונאות שלי בחוץ, במקום קריר, אך עדיין עם אור מופחת. במידה ואין מקום כזה, אפשר להוציא את הדיונאה מהעציץ, ולאכסן במקרר עם מגבת נייר לחה מסביב לשורשים. שיטה זו יותר בעייתית, ולא תמיד הצמח שורד.
   אני לא בטוח שאוכל לייעץ לגבי תנאי הגידול באיטליה, אך תוכלי להיעזר באגודת חובבי הצמחים הטורפים באיטליה.
   בהצלחה,
   ירון

  • לירון on 09/08/2020 at 23:44

  היי ירון
  מקווה שתוכל לעזור לי
  יש לי דיונאה שנמצאת במרפסת עם שמש ישירה מהזריחה עד הצהריים
  הבעיה שאני חושש שהשמש הורגת אותה כי רוב המלכודות הפכו לצהובות גם החדשות שיצאו ממש על סף להשחיר
  אני משקה אותה אך ורק עם מים מזוקקים השקיה תחתית ובמידה הרצויה,תמיד בודק שהאדמה לחה למרות שיש לה שכבת טחב למעלה(ככה היא הגיעה מהמשתלה)
  אני לא מאכיל אותה כי היא תופסת לבד ואני אובד עצות

  1. לירון שלום,
   דיונאה נחשב כצמח בעייתי באקלים הישראלי, במיוחד כזה שנרכש במשתלות.
   פעמים רבות הוא נמכר ללא איקלום מתאים, ישר מהמשתלה המסחרית והמבוקרת שבה גידלו אותה באירופה, לאקלים הישראלי החם.
   ברוב המשתלות אף משקים עם מים רגילים, עד שהצמח נמכר.
   יש סיכוי טוב שהדיונאה לא היה רגיל לשמש ישירה, אלא לאור מלאכותי בהיר או שמש מסוננת.
   תן לדיונאה זמן, ונסה להגביל את משך הזמן שהצמח חשוף לשמש ישירה, בהתחלה לשעתיים, ולאט תאריך את הזמן.
   בהצלחה
   ירון

  • איל זליגובסקי on 02/08/2020 at 21:12

  שלום ירון, האם את צמח הדיונאה אפשר להעביר לעציץ בשלב מסוים, או שעליו להישאר בתוך כוס הפלסטיק שבה הוא מגיע?
  ואם שתילה מחדש שכזו אפשרית,
  באיזה שלב של חיי הצמח אפשר לעשות זאת?
  לאיזה כלי אתה היית ממליץ להעביר אותו?
  ואילו טיפים יש לך על אופן השתילה, מיקום העציץ וכמות המים שינתנו לו?
  בנוסף לזה, האם אפשר לגדל את הצמח בתוך טרריום, ועל איזה סוג טרריום היית ממליץ, אשמח לקישור לחנות שממנה אתה היית ממליץ לרכוש את הטרריום.
  דבר אחרון הוא, האם יש לך מדריך על בניית טרריומים ספציפית לצמח הדיונאה?
  תודה רבה ושבוע טוב ובריא (^:

  1. שלום איל,

   אני ממליץ לבצע שתילה מחדש רק בחודש ינואר או תחילת פברואר, כאשר הדיונאה בתרדמת.
   ניתן לשתול אותו מחדש מכלי פלסטיק, בתערובת שמתאימה לדיונאה, שאותה תוכל לרכוש בלינק הזה.

   אני לא ממליץ על גידול דיונאה בטרריום, שכן הצמח דורש חשיפה לשינויים באור וטמפרטורות, על מנת שידע מתי להכנס לתרדמת.
   לכן יהיה קשה לשלב אותו בטרריום, עם צמחים אחרים.
   אני מגדל את הדיונאה בחוץ, בתוך אקווריום שפתוח למעלה (רק רשת), על מנת להעלות את הלחות מצד אחד תוך איוורור מתאים, ולהגן עליו ממזיקים (כמו חתולים) מצד שני.

   בהצלחה.

  • ירון on 29/07/2020 at 19:13

  היי ירון, לפני כחודש רכשתי דיונאה והיום כשניסיתי להאכיל אותה המלכודת לא נסגרה, האם זה סימן למות הצמח?

  1. שלום,

   הפסקת פעילות המלכודת יכולה להעיד על מסר גורמים.
   הסיבה הנפוצה – שהמלכודת הופעלה בעבר מספר פעמים, ועכשיו היא מפסיקה לפעול. כעת המלכודת תשמש כעלה רגיל לכל דבר, ותייצר אנרגיה מפוטוסינטזה.
   כמובן, ייתכן גם שהזבוב פשוט לא הפעיל את המלכודת. על מנת להפעיל את המלכודת, על החרק לגעת באותה שערת הפעלה פעמיים, בהפרש של כשניה-שתיים, או בשתי שערות שונות, גם כן בהפרש של שניה-שתיים.
   סיבה נוספת – הטמפרטורות גבוהות מאוד לדיונאה, והמלכודת תהיה איטית מאוד, או שכלל לא תפעל.
   מלכודת שלא עובדת לא מצביעה על צמח גוסס, אלא זה חלק מהתהליך הטבעי שהצמח עובר.

   גידול מהנה,
   ירון

  • דניאלה on 26/07/2020 at 13:52

  היי ירון
  קניתי היום דיונאה וקראתי על תנאי הגידול שלה. לפי מה שהבנתי היא צריכה מים מזוקקים בהשקיה תחתית ואור שמש ישיר. יש לי עדן חלון עם הרבה אור ושמש ישירה, אבל יש מקום אחר שבו תכננתי לשים אותה. לכמה זמן בערך להוציא אותה לשמש ובאיזה שעות? עוד דבר, כשהייתי במשתלה הצלחתי ללכוד זבוב בתוך הכוס שלה, אבל זה לא היה נראה בכלל כאילו הוא עומד להיכנס אליה … לפי הזמן שבו היא תהיה בחוץ אני אצטרך להאכיל אותה? (פעם בחודש בערך).

  1. שלום דניאלה,
   רצוי שצמח הדיונאה יקבל אור שמש ישיר לפחות למספר שעות בבוקר – לא בצהריים.

   לגבי לכידת זבובים, אל דאגה. צמח הדיונאה בטבע לא לוכד חרקים כל העת, אלא רק מדי פעם.
   בכל שאר הזמנים, הוא מבצע פוטוסינטזה, וחי מאנרגיית השמש.

   בהצלחה בגידול,

   ירון

  • תמילה on 10/07/2020 at 18:05

  ירון שלום. היום רכשנו ממשתלה דיונאה. היא נמצאת בכלי פלסטיק קטן. האם ניתן להעביר אותה לכלי אחר?
  האם ניתן להשקות במי מזגנים?
  תודה

  1. שלום תמילה,
   רצוי לא להעביר בשלב הצמיחה את הדיונאה לעציץ חדש. הזמן הטוב ביותר לעשות זאת הוא בינואר, כשהצמח בתרדמת חורף.
   אפשר להשקות במי מזגנים.
   ירון

    • תמילה on 11/07/2020 at 19:20

    ירון תודה על תשובתך המהירה.
    היום בשעה 15 צלוחית שעליה עומדת הדיונאה היתה ריקה. הוספתי מים ועכשיו השעה 19, הצלוחית שוב ריקה. האם הצלוחית אמורה להיות כל הזמן מלאה במים?

    1. שלום תמילה,
     אכן, רצוי שהצלוחית תהיה עם מים כל העת.
     ייבוש צלוחית לעיתים קרובות יכול להעיד על סביבה יבשה יחסית, שעלולה להזיק לדיונאה.
     רצוי לשמור על לחות של סביב 50% לחות יחסית.
     ירון

  • אבי on 22/02/2020 at 21:26

  שאלה שלום ירון קיבלתי שקית זרעים של הצמח המדובר זו פעם ראשונה בחיי. ואני רוצה לנסות לגדל אותם
  א.מה עומק הזרע בתוך הכלי
  ב.האם חול שקונים בחנות או חול שחור רגיל יגיד מי פרדס

  1. שלום אבי,
   אני מזמין אותך לקרוא על הנבטת זרעי דיונאה בפוסט הזה – הוראות הנבטה לזרעי דיונאה.
   בהצלחה!
   ירון

  • הרי on 17/07/2019 at 0:45

  היי הייתי שמח לדעת כל כמה זמן להשקות את הדיונאה? תודה!

  1. שלום
   דיונאה צריכה לעמוד באופן קבוע במים מזוקקים. שיטת ההשקייה נקראית השקיה תחתית.
   ירון

  • טל קליינפלד on 08/07/2019 at 9:24

  שלום ירון, אני קניתי דיונאה ויש לי מספר שאלות:
  1. האם זה בסדר להשקות אותה במים רגילים מברז?
  2. באיזה גדלים ובאיזה סוגים של חרקים כדאי להאכיל אותה?
  3. איזה חרקים כדאי לתת חיים ואיזה חרקים כדאי לתת מתים?
  4. האם זה בסדר בשבילה שבבוקר ובערב היא במרפסת של הבית עץ בגינה שלנו עם שמש ישירה ובצהריים היא בתוך הבית עם מזגן?
  5. עד כמה שראיתי חרקים לא ממש נוחתים עליה, אז רציתי לשאול כל כמה זמן צריך, אם צריך, להאכיל אותה?
  6. יש לנו ליד הבית מלא פשפשי אש (אדמון מצויר) האם כדאי להאכיל אותה בהם?

  תודה!!

  1. טל שלום,
   1. – אין להשקות במים רגילים, רק במים מזוקקים.
   2. כל חרק שלא יבלוט מהמלכודת יתאים.
   3. רק חרקים חיים. זה מדרש להמשך פעולת הלכידה.
   4. עדיף שלא תחווה שינויי טמפרטורה קיצוניים (מזגן-חום קיץ).
   5. מספיק חרק אחד לחודש.
   6. אני לא מכיר את החרק הזה, ומה יקרה. תנסו…
   בהצלחה!

    • טל קליינפלד on 08/07/2019 at 13:54

    זה בסדר להרתיח את המים ולקרר אותם בשביל שיהיו מזוקקים?

    1. מי אוסמוזה או מים מזוקקים הם מים שעברו תהליך שמוציא מינרלים מהמים.
     הרתחת מים עושה ההיפך – מרכזת את כמות המינרלים המומסים.
     אפשר לקנות מים מזוקקים בבתי מרקחת.

  • נועה on 20/12/2018 at 21:42

  היי ירון,
  יש לי כמה שאלות:
  1) האם אפשר לחשוף צמחים טורפים לגשם?
  2) בימים שיש מעט אור שמש, איך אפשר לספק את האור שדרוש לצמחים הטורפים?
  3) הדיונאה שלי לא תופסת חרקים (אין אותם פשוט) אז אני מנסה להאכיל אותה, אבל כל פעם שאני מאכילה אותה בחרקים היא פשוט לא אוכלת אותם, המלכודת נסגרת אבל למחרת היא נפתחת והחרק עדיין נמצא שם. איך אני גורמת לה לאכול?
  4) ממה שהבנתי כדנית זה מעין צמח מטפס. אפשר לתקוע בעציץ שלה מקל (המיועד לצמחים טורפים)?

  1. נועה שלום,
   למעט חמאיות, אפשר לחשוף צמחים טורפים לגשם. רק לשים לב שגשם חזק יכול לשטוף את הדבק מטלליות, ורוח חזקה יכולה להפיל עציצים או לשטח שופריות. בטבע צמחים טורפים חשוים לגשמים.
   זיכרי שיש צמחים טורפים שזקוקים לתרדמת חורף, וכדאי להשאיר אותם בחוץ בעונה זו. מעבר לזה, על ידי שימוש בתאורה מלאכותית אפשר לספק אור מתאים. אני אישית עושה שימוש בפלורוסנטים, ולא לדים.
   לפי התיאור, את מאכילה את הדיונאה בחרקים מתים. כחלק מהליך הלכידה, הדיונאה מרגישה אם יש חרק שזז במלכודת, ורק אז למעשה מתחילה בעיכול. אם החרק לא ממשיך לזוז לאחר סגירת המלכודת, הדיונאה תיפתח מחדש. מנגנון זה בא לשמור שהדיונאה לא תבזבז אנרגיה על נסיון עיכול של עלים, ענפים או חרקים שמצליחים להימלט.
   כדנית היא צמח שנשען על צמחים אחרים, כמו שיחים או עצים. בהחלט אפשר לשים מקל או ענף על מנת שתישען עליה.
   ירון

   • yecheskel on 30/04/2019 at 16:22

   שלום יש לי צמח דיוניאה שכניתי את הצמח בתוך חממית קטנה מיפלסטיק ואני רוצה להוציא את הצמח מהחממית ולהשים את הצמח לידי בחדר שאין לחות האם זה בסדר

   1. יחזקאל שלום
    כדאי לבדוק כמה אחוזי לחות יש בחדר.
    פחות מ-50% לא מומלץ.
    כמו כן, את המעבר כדאי לעשות בהדרגתיות.
    תתחיל בפתיחת החממית מעט כל יום, וכל שבוע תפתח יותר.
    זה יאפשר לצמח להתרגל יותר טוב ללחות.
    תוודא גם ששאר התנאים מתקיימים, כמו תאורה ואוורור.
    ירון

  • יניב on 16/11/2018 at 11:54

  ירון שלום,

  מה דעתך על האכלת צמחים טורפים כגון דיונאה וכדנית בחשופיות?

  יניב

  1. יניב שלום,
   אין לי נסיון עם חשופיות, אך להבנתי, הן עלולות גם לאכול את הצמח הטורף, ולכן ייתכן וכדאי להמנע מהאכלתן לצמח בעודן חיות.
   ירון

  • בן on 13/09/2018 at 19:52

  שלום
  רציתי לדעת עם יש אפשרות לגדל את הדיונאה בעזרת מנורה לגידול צמחים לאחר שלב הנביטה.

  1. שלום בן,
   בהחלט אפשר לעשות שימוש במנורות לגידול צמחים.
   כדאי לעשות שימוש בנורות פלורוסנט בשילוב צבעים Day Light ו-Cool White, או לעשות שימוש במערך נורות לד ייעודיות לשלב הצמיחה.
   השימוש בפלורוסנטים יותר זמין וזול בישראל, אך יש להחליפן כל תקופה מסויימת (לפי סוג הנורה, בין אחת לשנה, לאחת לארבע שנים), כי הן מאבדות מהיעילות שלהן.
   השימוש בנורות לד יותר חסכוני בחשמל, והאור לא מאבד מהיעילות שלו לאורך זמן, אך הן רגישות יותר לקפיצות חשמל, ויקרות יותר לרכישה.
   משך התאורה עם נורות צריך גם כן להיות יותר ארוך מאשר שימוש בשמש – בין 12 ל-16 שעות, בהתאם לעונה.
   ירון

  • אלון on 26/07/2018 at 18:05

  הי ירון כתבת שמדי פעם אתה מציע לו חרק מה זה אומר מדי פעם כמה פעמים ביום?

  1. אלון שלום,
   כשאני מאכיל בחרקים, מדובר על פעם בשבועיים-שלושה, ואלו רק לצמחים שבבית.
   הצמחים שבחוץ במרפסת לוכדים די והותר חרקים בעצמם!
   ירון

    • נופר on 10/04/2019 at 14:40

    כשאתה מאכיל את הצמח אתה מאכיל את כל המלכודות או רק חלק?

    1. שלום נופר
     למען האמת אני לא מאכיל לעיתים קרובות, והצמחים לוכדים חרקים גם בתוך הבית.
     אני מאכיל בעיקר את הצמחים.שבטרריומים סגורים, ואז רק מלכודת אחת בכל פעם, כשמדובר בדיונאה, או שתיים כשזו כדנית או טללית.
     ירון

  • אלון on 18/07/2018 at 12:15

  תודה ירון ויש לך איזה הסבר על השקייה תחתית?

  1. שלום אלון,
   בהשקיה תחתית, למעשה מעמידים את העציץ בתוך כלי עם מים, והמים “נמשכים” כלפי מעלה, לתוך העציץ.
   ירון

  • אלון on 18/07/2018 at 11:28

  שלום ירון קניתי זרעי דיונאה ויש לי את כל העמצעים לגדל אותם מלבד דבר רחד שאני לא יודע איך אפשר להשיג אדמה מתאימה לגידול דיונאה? אשמח אם תוכל לעזור לי בזה

  1. אלון שלום,
   בוודאי שאוכל לעזור. אפשר לרכוש דרכי תערובת המתאימה לגידול דיונאה.
   תוכל לרכוש את התערובת דרך האתר שלי – בלינק הזה
   בברכה,
   ירון

  • דיאנה כהן on 10/06/2018 at 16:33

  חלום שלי לגדל אותם…..

  • מריה on 16/10/2016 at 17:30

  שלום וחג שמח.
  יש לי מספר שאלות לגבי גידול דיונאה:
  1. באילו אחוזי לחות אתה מגדל את הדיונאות שלך?
  2. האם מים מזוקקים שנקנים בתחנת דלק יתאימו להשקייה?
  3. האם דיונאה מתאימה לגידול בתוך טרריום עם אוורור טוב?

  1. שלום מריה,
   יש לי דיונאות שגדלות במרפסת הבית, בכ-40-50% לחות, ובימי שרב הלחות צונחת ל-10%.
   יש לי מדפי הנבטה וגידול שם הלחות היא סביב 70% בתאורה, ובחושך מגיע ל-90%.

   מים מזוקקים שנמכרים בתחנות דלק וברשתות עלולות להיות בעייתיות, כי הם בדר”כ לא באמת מזוקקים, אלא שעוברים תהליכים כימיים כדי להוריד את הקשיות במים, תוך הוספת חומרים מזיקים אחרים.
   אפשר לקנות מים מזוקקים מצויינים בכל בית מרקחת. יש לי ידידה שרוכשת 2 ליטר בשבוע בצורה זו, והשירות ואיכות המים מצויינים.

   בעקרון אפשר לגדל דיונאה בטרריום, אבל יהיו לך מספר אתגרים:
   התאורה צריכה להיות מאוד חזקה.
   חום רב שמצטבר עקב התאורה.
   היעדר אוורור מתאים יחד עם חום ולחות יוצרת כר פורה למזיקים שפוגעים בצמחים.

   בטרריום יותר קל לגדל חמאיות וטלליות, מאשר דיונאה ושופריות.

   אני מקווה שזה עוזר.

   חג שמח,

   ירון

  • עידן ישראל on 16/10/2016 at 11:13

  שלום ירון.
  אני הולך לגדל בביתי דיונאה סטנדרטית,ויש לי את כל האמצעים לגידולה -פרט לאחד- אור שמש.
  אין לי מרפסת בבית והמקסימום שאני יכול להציע זה עדן חלון עם שמש.
  ישנה אפשרות להשאיר את הצמח בבית ולספק לו אור מלאכותי (מנורת לילה חזקה מעליו)?
  בתודה, עידן ישראל😊

  1. שלום עידן,
   דיונאה צריכה הרבה אור על מנת להתפתח בצורה טובה. אפשר לגדל בעדן חלון, ולספק תוספת של 12 שעות תאורה מלאכותית, כמו מנורת פלורוסנט (לא לדים) במרחק לא רב מעליה.
   חשוב רק לדאוג שתהיה זרימת אויר טובה, ושלא תהיה חשיפה לאוויר מזגן, שעלול לייבש את הצמח.
   אגב, אם יש חתול בבית, כדאי לזכור שהם אוהבים את המים שבצלוחית (-;
   בהצלחה,
   ירון

  • אומר on 19/07/2016 at 12:08

  קניתי זרעים של דיונאה יש איזה מדריך מפורט איך להתחיל לגדל?

  1. אומר שלום,
   אפשר לקרוא על הכנת תא נביטה לצמחים טורפים בפוסט הזה
   ירון

  • בתשי עינב on 06/07/2016 at 9:47

  היי, יש לי מספר שאלות וממה שאני מבינה אתה המומחא בארץ לנושא 🙂
  1- אני מגדלת 2 דיונאות. השקייה תחתית מים מזוקקים. אחת מהן נראת לי מאוד חולה שכן כמות העלים והמלכודות הצטמצה משמעותית מאז שקניתי אותה למרות שהיתה קיימת פריחה של הפרח, גם עד עכשיו. אני מידי יום מתיה בעדינות על הצמח מים מזוקקים על מנת לשמור את הלחות. מה עלי לעשות על מנת לשקם אותה?
  2- הדיונאה השנייה מלאה במלכודות ושמתי לב שהחל לצאת גבעות הפריחה אך המלכודות איבדו את הצבע האדום הפנימי שלהן… הן רק ירוקות… האם גם כאן יש משהו שאני יכולה לעשות על מנת לשקם?
  3- אני מגדלת גם שופרית, בחנות קראו לה אדומה אך לדעתי היא ירוקה עם מעט ורידים אדומים. ככל שהזמן עובר המון עלים מתייבשים בה והצמיחה החדשה אינה תופסת, העלים הצעירים מתייבשים ומתים. אני משקה בהשקייה תחתית במים מזוקקים ומתיזה מידי יוםמים מזוקקים לשם הלחות. מה אני עושה לא בסדר?

  כלל העציצים נמצאים אצלי בתוך הבית באזור מואר אך לא שמש ישירה מלאה.
  אשמח לעזרתך כי אני לא רוצה שהם ימותו…

  1. עינב שלום,
   באם תוכלי לשלוח לי תמונות של הצמחים, מאוד יעזור.
   לגבי התנאים – דיונאות ושופריות באופן עקרוני אוהבות מאוד אור שמש. תאורה עקיפה או צל, גם במקום מואר יחסית, אינה מספיקה להן.
   כמו כן, התזה יום יומית של מים על הצמחים, ונקודות הצמיחה שלהם, יכולה להוביל לבעיות רקבון ועובש בנקודות אלה, מה שיכול להזיק לצמיחת הצמח ואף להרוג אותו.
   אם הצמחים עומדים בצלוחיות עם 1-2 ס”מ מים באופן קבוע, וחלקו העליון של האדמה לא מתייבש, אפשר להשתמש במרסס לטובת ריסוס עדין מאוד מסביב, ולא ישירות על הצמח.

   תמונה מאוד תעזור במקרה של השופרית.
   ייתכן מאוד שאלה עלים ישנים משנה שעברה, שעכשיו תקופתם להתייבש, ושעלים חדשים עדיין לא יצאו עקב מחסור באור.
   כדאי גם לבדוק אם אין טפילים (כמו כנימות) שהתבססו להם בבסיס הצמיחה ופוגעים בעלים הצעירים.
   אלא רק דוגמאות לחלק מהבעיות שיכולות לפגוע בשופריות.

   דיונאות:
   לדיונאה לוקח זמן להתאושש לאחר פריחה. מסיבה זו לעיתים מומלץ לקטום את עמוד הפריחה בתחילתו, על מנת שהדיונאה תשקיע אנרגיה בהתפתחות העלים והמלכודות, ולא בפריחה.
   מעבר לזה לתת לדיונאה הרבה אור ישיר. אין הרבה שאפשר לעשות מעבר לתנאים האופטימליים שהדיונאה אוהבת.
   לגבי צבע המלכודות – הצבע נוטה להיות אדום כאשר הצמח מקבל הרבה מאוד אור, וכשהוא לא לוכד הרבה חרקים. לפי התיאור שלך הדיונאה לא מקבלת הרבה אור, וייתכן מאוד שזו סיבה לכך שהמלכודות מוריקות.
   כמו כן, אם את מאכילה את הדיונאות, זה יתרום להורקה.

   אני מקווה שזה עוזר.

   ירון

  • דוד on 11/03/2016 at 19:59

  בפוסט ציינת שיש להכיר שיטות להכנת הזרעים לנביטה. אשמח אם תוכל לפרט עוד בנושא.
  לפני כחודשיים רכשתי זרעי דיונאה ממשתלה שמתעסקת בנושא.הנחתי את הזרעים על גבי מצע כבול נקי בהשקייה תחתית. את המיכל כיסיתי הניילון נצמד והוצאתי אותו כך זיהיה תחת שמש ישירה.. לצערי טרם ראיתי תוצאות, אשמח לדעת עוד על הנושא.
  תודה!

  1. דוד שלום,
   במקרה של דיונאה, אין צורך בהכנה לפני הזריעה. הזרעים, בעיקר כשהם טריים, יתחילו לנבוט לאחר כחודש-חודשיים, עם אחוזי נביטה טובים.

   במקרה שלך, אני לא ממליץ לשים את תה ההנבטה המכוסה בשמש ישירה.
   השמש בארץ, בשילוב עם הכיסוי, עלולים לבשל את הזרעים, ואת הנבטים.
   יש להניח את תא ההנבטה במקום עם הרבה אור לא ישיר, ולשמור על טמרטורה של כ-24 מעלות.
   אני מקווה שהזרעים עדיין בני חיות, ואם תוציא אותם מהשמש הישירה, ייתכן ומשהו ינבוט.

   קח בחשבון שלדיונאה לוקח הרבה מאוד זמן לגדול – עד 5 שנים לצמח בוגר.
   יש לי נבטים בני קצת יותר משנה, והם נעים החל בין ס”מ לאחד וחצי ס”מ בקוטר, וזה תחת אור בהיר עם האכלה מדי פעם.

   ירון

    • דוד on 25/03/2016 at 9:24

    מעולה, תודה על התשובה. יש לי שתי סביבות גידול. אחת מול שמש ישירה והשנייה בתנאים שציינת. טרם נבט משהו אך יש עוד תקווה. תודה!

    ד”א, ח”ח על האתר החדש

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: