כדנית הוקריאנה Nepenthes x Hookeriana

(Last Updated On: 27/09/2020)

כדנית הוקריאנה

Nepenthes ‘Hookeriana’

rafflesiana x ampullaria

 

צמח כדנית הוקריאנה נפוץ במכירה מסחרית בישראל, קל לגידול, ומתאים את עצמו במהירות למגוון תנאי גידול.

 

כדנית 'Nepenthes x 'Hookeriana

כדנית ‘Nepenthes x ‘Hookeriana

כדנית זה נוצר מהכלאה טבעית של שני צמחי כדניות ידועים ומרשימים – N. rafflesiana x ampullaria או תוצר הכלאה אחרת בין שניהם. היות ומדובר בהכלאה טבעית, לא ברור לחלוטין המקור הגנטי. תוצר ההכלאה יצר כדנית בעל כדים מוארכים בצבע ירוק, עם נקודות אדומות על הכדים. הכלאה זו מוכרת עוד מלפני שנת 1850, אז היא הובאה לראשונה לאירופה וגודלה בצורה מלאכותית.

כדי הכדנית הוקריאנה  הנפוץ מסחרית הם בצבע ירקרק עם כתמים אדומים, כאשר ישנו טווח רחב של צבעים לכדים. מכסה הכד בזוית של כ-90-110 מעלות. לכד תחתון של כדנית הוקריאנה יש סולם כפול בחזית, המשמש כגדר לההכוונת חרקים מטפסים לתוך הכד. הכד התחתון בעל צורת אליפסה נפוחה, בדומה לצמח ההורה כדנית אמפולריה N. ampularia. לכד העליון חסר סולם בחזית, והוא בעל צורה מאורכת, כאשר שפת המלכודת מרהיבה עם פסים ירקרקים-אדומים. ישנם מופעים אחרים של הוקריאנה, עם צבעים כהים או בהירים יותר, בהתאם למטען הגנטי של ההורים.

כדנית 'Nepenthes x 'Hookeriana

כדנית ‘Nepenthes ‘Hookeriana

היות ומדובר בצמח כדנית היברידי, הפריה של צמח זכר ונקבה לאו דווקא יוביל לצמח כדנית הוקריאנה זהה, אלא לתוצר גנטי חדש, ולכן לא מומלץ להרבות מזרעים את הכדנית הזה, אם ברצוננו לשמור על המופע.

שיטה יותר טובה ומהירה לרביית כדנית זה היא באמצעות ייחורים. ניתן להפיק ייחורי כדנית בשתי דרכים. הכדנית יגדל צמחים נוספים מבסיס הצמח, אותם ניתן להפריד, להשריש ולגדל כצמחים נפרדים. שיטה נוספת היא באמצעות ייחורי גבעול. כאשר הגבעול נכנס לשלב הטיפוס, ניתן לגזום אותו למקטעים, ולייחר את המקטעים האלו. כאן ניתן לראות סרטון כיצד אני מייחר כדנית בצורה זו.

הכדנית יצמח במשך כל השנה, אך יחווה האטה בחורף. הוא איננו זקוק לתקופת תרדמת. כדנית הוקריאנה גדל אצלי בתוך טרריום, בעיקר תחת אור מלאכותי.

כדניות הוקריאנה אוהבים מצע מאוורר מאוד. אני מגדל את הכדנית בתערובת של 1:1:1 כבול, חול או פרלייט וסיבי קוקוס. ההשקייה נעשית מלמעלה (על המצע, לא על העלים) עם מים מזוקקים, תוך שאני נותן למים לצאת מהתחתית ולטפטף הלאה. העציץ לא עומד באופן קבוע בתוך מים, ואני לא נותן למצע להתייבש.

כדנית 'Nepenthes x 'Hookeriana

כדנית ‘Nepenthes x ‘Hookeriana

לא מומלץ להעביר את הכדנית עציץ, אלא אם אין ברירה. עשו זאת על ידי שימוש באדמה שהוצאתם מהעציץ הקודם, ללא שמפריעים לשורשים. הכדנית מאוד רגיש להפרעה לשורשים, והוא עלול למות במקרה הרע, או להפסיק להוציא כדים חדשים למשך מספר חודשים. השתילה מחדש צריכה להיעשות בזהירות, ורק אחרי לימוד הנושא.

אין צורך להאכיל כדנית הוקריאנה, אבל אפשרי. אני מאכיל את הכדנית בפרוקי רגליים שגדלים בתוך הטרריום, תולעי דם אדומות וכל חרק אחר שאני יכול ללכוד. כמו כן, בקיץ אני מדשן מדי פעם עם מי אקווריום שלהם רמת קשיות נמוכה יחסית (כ-200PPM), אך עם ניטראטים.

יש לגונן על כדנית הוקריאנה מפני שמש ישראלית ישירה ורוחות יבשים. הוא יצמח הכי טוב תחת אור שמש לא-ישיר או תאורה מלאכותית. כאשר התאורה חזקה מדי, העלים יעשו “חלודים”, והכדנית עלול לצמוח בצורה שטוחה, ולא לגובה.

קישור קבוע למאמר הזה: https://torfim.co.il/plants/carnivorous-plants/nepenthes/hybrid-nepenthes/nepenthes-hookeriana/

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: