כדנית בלדי מרי Nepenthes ‘Bloody Mary’ ventricosa x ampullaria

(Last Updated On: 06/10/2020)

כדנית בלדי מרי

Nepenthes ‘Bloody Mary’

כדנית בלדי מרי הוא צמח כדנית נפוץ במכירה מסחרית בישראל, קל לגידול, ומתאים את עצמו במהירות למגוון תנאי גידול.

כדנית Nepenthes Bloody Mary Ventricosa x Ampullaria

כדנית Nepenthes Bloody Mary Ventricosa x Ampullaria

רקע

צמח כדנית זה נוצר מהכלאה מלאכותית של שני צמחי כדנית ידועים ומרשימים מדרום-מזרח אסיה – Nepenthes ventricosa x Nepenthes ampullaria. תוצר ההכלאה יצר כדנית בעל כדים קטנים יחסית ושמנים, מדהימים בצבע אדום עז, שמושך את העין. אחד היתרונות בהכלאה מסוג זה הוא בקבלת צמח אשר עמיד במגוון תנאי גידול רחבים יותר, שניתן לגדל באזורים שונים בישראל גם במרפסות, בחוץ.

מבנה הצמח

כדנית בלדי מרי הוא ליאנה, כמו כל צמחי הכדנית. הוא אוהב להשען על צמחים אחרים בזמן הצמיחה, ויכול להגיע לגובה רב. בתחילת הצמיחה, הצמח יפיק שושנת עלים שהולכים וגדלים, ובבסיסם כדים תחתונים, המאופיינים בסולם בחזית הכד. בטבע, הכדים ינוחו על האדמה או על ענפים, שבבסיסם הצמח גדל. עם צמיחת הצמח, המרחק בין העלים יילך ויתרחק, כאשר בקצה העלים יתפתחו עלים עליונים נטולי “סולם”, והם יהיו בצורך חרוט הפוך. בשלב זה, הכדנית יהפוך לצמח ארוך, ויכול להגיע עד למעלה משני מטרים בגובה או באורך, בהתאם לכיוון שהגבעול רץ.

כדנית Bloody Mary

כד עליון של כדנית בלדי מרי

כדי צמח הכדנית בלדי מרי הם בצבע אדום כהה. מכסה הכד בזוית של כ-70-110 מעלות ומבסיסו יוצא מעין שפיץ, או עוקץ. לכד תחתון של כדנית בלדי מרי יש סולם כפול בחזית, המשמש כגדר לההכוונת חרקים מטפסים לתוך הכד. הכד התחתון בעל צורת אליפסה, כשחלקו התחתון מעט גדול יותר מחלקו העליון.

הפרח

כמו לכל צמחי הכדנית, גם לכדנית בלדי מרי יש פרח זכרי ופרח נקבי. עוד על ההבדלים בין הרחים בפוסט הכללי על הכדניות.

ריבוי

היות ומדובר בצמח כדנית היברידי, הפריה של צמח זכר ונקבה לאו דווקא יוביל לצמח כדנית בלדי מרי, אלא לתוצר גנטי חדש, ולכן לא מומלץ להרבות מזרעים את הכדנית הזה, אם ברצוננו לשמור על המופע.

שיטה יותר טובה ומהירה לרביית צמח כדנית זה היא באמצעות ייחורים. ניתן להפיק ייחורי כדנית בשתי דרכים. הכדנית יגדל צמחים נוספים מבסיס הצמח, אותם ניתן להפריד, להשריש ולגדל כצמחים נפרדים. שיטה נוספת היא באמצעות ייחורי גבעול. כאשר הגבעול נכנס לשלב הטיפוס, ניתן לגזום אותו למקטעים, ולייחר את המקטעים האלו. כאן ניתן לראות סרטון כיצד אני מייחר כדנית בצורה זו.

תנאי גידול

כדנית Bloody Mary

כד חדש

צמח כדנית בלדי מרי יצמח במשך כל השנה, אך יחווה האטה בחורף. הוא איננו זקוק לתקופת תרדמת. כדנית בלדי מרי גדל אצלי בתוך טרריום, תחת תאורה מלאכותית.

כדניות בלדי מרי אוהבים מצע מאוורר מאוד. אני מגדל את הכדנית בתערובת של 1:1:1 כבול, חול או פרלייט וסיבי קוקוס. ההשקייה נעשית מלמעלה (על המצע, לא על העלים) עם מים מזוקקים, תוך שאני נותן למים לצאת מהתחתית ולטפטף הלאה. העציץ לא עומד באופן קבוע בתוך מים, ואני לא נותן למצע להתייבש.

לא מומלץ להעביר את הכדנית עציץ, אלא אם אין ברירה. עשו זאת על ידי שימוש באדמה שהוצאתם מהעציץ הקודם, ללא שמפריעים לשורשים. הכדנית מאוד רגיש להפרעה לשורשים, והוא עלול למות במקרה הרע, או להפסיק להוציא כדים חדשים למשך מספר חודשים. השתילה מחדש צריכה להיעשות בזהירות, ורק אחרי לימוד הנושא.

אין צורך להאכיל כדנית בלדי מרי, אבל אפשרי. אני מאכיל את הכדנית בפרוקי רגליים שגדלים בתוך הטרריום, תולעי דם אדומות וכל חרק אחר שאני יכול ללכוד. כמו כן, בקיץ אני מדשן מדי פעם עם מי אקווריום שלהם רמת קשיות נמוכה יחסית (כ-200PPM), אך עם ניטראטים.

יש לגונן על כדנית בלדי מרי מפני שמש ישראלית ישירה ורוחות יבשים. הוא יצמח הכי טוב תחת אור שמש לא-ישיר או תאורה מלאכותית. כאשר התאורה חזקה מדי, העלים יאדימו, ואף יעשו “חלודים”, והכדנית עלול לצמוח בצורה שטוחה, ולא לגובה.

קישור קבוע למאמר הזה: https://torfim.co.il/plants/cp-plants/cp-plants_nepenthes/cp-plants_nepenthes_hybrid/nepenthes-bloody-mary-ventricosa-x-ampullaria/

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.

Your compare list

Compare
הסר הכל
השוואה
0