חמאית טינה Pinguicula ‘Tina’ agnata x zecheri

(Last Updated On: 17/07/2021)

חמאית טינה Pinguicula ‘Tina’ agnata x zecheri

חמאית טינה היא חמאית היברידית בין שתי חמאיות מקסיקאיות הנפוצה בשוק המסחרי, קלה לגידול, ומרשימה ביופיה

רקע

חמאית זו פותחה על ידי אדריאן סלאק, אחד ממגדלי הצמחים הטורפים הידועים בעולם. הוא פירסם את ההכלאה בשנת 1986, ומאז היא הפכה נפוצה ביותר בקרב השוק המסחרי.
חמאית זו היא הכלאה בין חמאית אגנטה P. agnata לבין חמאית זקרי P. zechri. שתיהן חמאיות מקסיקאיות. כהכלאה, היא עמידה יותר מחמאיות המקור שלה, ויכולה לעמוד בטווח תנאי מחייה רחבים יותר.

קלות הגידול
5/5
קצב צמיחה
3/5
גודל הצמח
3/5
גודל העציץ
3/5
עוצמת התאורה
3/5
התאמה לטרריום
5/5

מבנה הצמח

שושנת חורף של חמאית טינה 'Tina' agnata x zechri

שושנת חורף של חמאית טינה ‘Tina’ agnata x zechri

חמאית טינה חיה בהתאם לעונות השנה במקסיקו והיא בעלת שני מופעים בהתאם – מופע שושנת קיץ ומופע שושנת חורף.

מופע שושנת הקיץ – בתקופת הקיץ האקלים חמים ולח, וגשמים יורדים לעיתים קרובות. בתקופה זו יוצאים עלים טורפים אשר שטוחים על הקרקע בצורת שושנה. השורשים מתחדשים ויורדים לתוך המצע.

מופע שושנת החורף – בתקופת החורף, האקלים קר ויבש. העלים הופכים בשרניים ומעט קטנים יותר, בדומה לסוקולנט. השורשים מצטמקים ומתייבשים.

המלכודת

פריחת חמאית טינה 'Tina' agnata x zechri

פריחת חמאית טינה ‘Tina’ agnata x zechri

לחמאית טינה יש עלים ירוקים ורחבים עם שוליים ישרים והיא יכולה להגיע לקוטר של עד 20 סנטימטרים. בניגוד להכלאה חמאית ג’ינה, חמאית טינה מציגה תכונות הדומות יותר לחמאית ההורה זקרי. החלק העליון של העלים מכוסים בדבק הלוכד חרקים קטנים הנוחתים על העלים.

הפרח

חמאית טינה פורחת לעיתים קרובות עם פרחים בצבעים סגול בהיר עד ורדרד.

ריבוי

חמאית טינה 'Tina' agnata x zechri

חמאית טינה ‘Tina’ agnata x zechri

כמרבית החמאיות ההיברידיות, גם חמאית טינה הינה עקרה, ולא ניתן להפיק ממנה זרעים.

שיטה יותר קלה לריבוי היא באמצעות ייחורי עלה. קחו עלה משושנת החורף והניחו אותה על מצע לח עם התערובת המתאימה. שימרו על סביבה לחה מאוד, ולאחר תקופה תוכלו לראות התפתחות צמח חדש מבסיס העלה.

תנאי מחיה וגידול

גדלו את החמאית טינה באור בהיר לא שמש ישירה, אפשר על אדן חלון. עשו שימוש בתערובת של חול, ורמקוליט, כבול, פרלייט בחלקים שווים.

בקיץ יש להשקות מדי כמה ימים, ורצוי להעמיד את העציץ בתוך מים מזוקקים בשיטת השקיה תחתית. אין לתת למצע להתייבש לחלוטין, אבל מצד שני גם לא לאפשר לעציץ להיות מוצף מים. בגלל תערובת המצע, מי הנגר יהיו בעלי קשיות גבוהה יותר וחומציות נמוכה יותר (PH גבוה יותר), בניגוד למה שתמצאו אצל שופריות ודיונאות. מסיבה זו אני ממליץ לגדל את החמאיות בנפרד מצמחים טורפים אחרים. הטמפרטורה האידאלית בתקופה זו היא עד 32 מעלות ביום, ורצויה נפילה של 10 מעלות בלילה. בקיץ רצוי לשמור על לחות של 60-70% לחות יחסית.

חמאית טינה 'Tina' agnata x zechri

חמאית טינה ‘Tina’ agnata x zechri

בחורף יש לאפשר למצע להתייבש בין השקיה להשקיה, ולא להעמיד את העציץ בכלל במים. הטמפרטורה האידאלית בתקופה זו היא סביב 20 מעלות ביום, ולא פחות מ-6 מעלות בלילה.

החמאית תזהה את העונה לפי מחזור האור, ולכן יש לאפשר לה להיחשף לשינויים באורך היום. גידול על אדן חלון יהיה אידיאלי, אבל אם אתם מגדלים בטרריום, כוונו את כמות האור לאורך השנה כך שמאמצע החורף ועד אמצע הקיץ כמות השעות גדלה, ומאמצע הקיץ ועד אמצע החורף כמות השעות קטנה.

האכלה

ניתן להאכיל את החמאית בתולעי דם מורטבות.

גלריית תמונות

ביבליוגרפיה

  • Basso, G. (2009). The Mexican Pinguicula. (E. G. AIPC, Ed.) AIPC Speccial Issue(3). Retrieved 04 06, 2019, from http://www.aipcnet.eu/Carnivorous_docs/AIPC_Special_Issue_3.pdf
  • Brittnacher, J. (n.d.). Growing Mexican Pinguicula. Retrieved 04 06, 2019, from International Carnivorous Plant Society: https://www.carnivorousplants.org/grow/guides/MexicanPinguicula
  • D’Amato, P. (2013). The Savage Garden (Revised ed.). New York, New York, USA: Ten Speed Press.
  • Lampard, S., Gluch, O., Robinson, A., Fleischmann, A., Temple, P., McPherson, S., . . . Legendre, L. (2016). Pinguicula of Latin America. (A. S. Robinson, Ed.) Poole, Dorset, England: Redfern Natural History Productions.
  • Rice, B. A. (2006). Growing Carnivorous Plamts. Portland, Oregon, USA: Timber Press Inc.
  • Powell, C.L. (1987, 12). MEXICAN PINGS. Carnivorous Plant Newsletter, 16, pp. 106-110. Retrieved 04 06, 2019, from http://legacy.carnivorousplants.org/cpn/articles/CPNv16n4p106_110.pdf

קישור קבוע למאמר הזה: https://torfim.co.il/plants/cp-plants/cp-plants_pinguicula/cp-plants_pinguicula_hybrid-pinguicula/pinguicula_tina/

כתיבת תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם.

Your compare list

Compare
הסר הכל
השוואה
0