חמאית גוואטמלה Pinguicula Guatemala ssp

(Last Updated On: 26/03/2022)

חמאית גוואטמלה Pinguicula Guatemala ssp

חמאית גוואטמלה היא חמאית מקסיקאית חדשה ולא מוכרת בעולם, אשר מצאה את דרכה לגידול המסחרי, ומעט ידוע עליה.

רקע

חמאית גוואטמלה הגיעה לגידול מסחרי ללא חקירה מספיקה של הצמח עצמו, לאחר שנמצאת באוספים פרטיים מזה מספר שנים. משערים שהחמאית הגיעה מאזור גוואטמלה, מגובה של 3100 מטר מעל פני הים. למעשה, השם “גוואטמלה” ניתן לחמאית זו על שם המקום, ועדיין לא אומץ רשמית כשם המין. חמאית גוואטמלה מזכירה מאוד את החמאית מורננסיס (P. moranensis), אשר בפני עצמה היוותה מקור רב לבלבול עקב ריבוי מופעים.

קלות הגידול
5/5
קצב צמיחה
4/5
גודל הצמח
3/5
גודל העציץ
3/5
עוצמת התאורה
3/5
התאמה לטרריום
5/5

מבנה הצמח

חמאית גוואטמלה היא חמאית מקסיקאית רב שנתית, בעלת מופע קיץ ומופע חורף. הצמח מגיע לקוטר של עד 15 ס”מ (משוער). בקיץ, בזמן החום והלחות, החמאית תגדל עלים טורפים גדולים ורחבים. באור חזק עלי הקיץ יקבלו גוון ורדרד. בחורף, עלי החורף יהיו יותר קצרים משמעותית, עבים יותר וחסרי דבק ללכידת חרקים.

המלכודת

עלי הטרף של חמאית זו גדלים בקיץ, בתקופת החום והלחות. עלי הטרף גדולים יותר מעלי החורף, בצורה מריתית עם קצה רחב ועגלגל, והשוליים כלפי מעלה. העלים יכולים להגיע לרוחב של 5 ס”מ, ואורך של 6-7 ס”מ. אור בהיר יביא לחיזוק הגוון האדום בעלים.

הפרח

ישנם דיווחים רבים על צבע הפרח, וכאמור בפתיח, חמאית זו לא נחקרה מספיק על מנת לשלול בלבול עם מינים אחרים. תמונות ברחבי האינטרנט לא מספיק אמינים על מנת להוות אינדיקציה. ייתכן מאוד שצבע הפרח מושפע מתנאי סביבה, כמו רמת האור והלחות, המצע וכד’. צבע הפרח נע (לפי הדיווחים) בין גוון ורוד כהה ועד אדום עז.

ריבוי

קשה מאוד להרבות ולהפיק זרעים מחמאית. למגדלים של צמח זה יש הצלחה בגידול ייחורים מעלי חורף של החמאית. לצפיה במדריך הכנת ייחורים מחמאית בבקשה לחצו כאן.

תנאי מחיה וגידול

בפרסומים הנוכחיים לא מצאתי דבר רשמי על סביבת הגידול הטבעית של חמאית זו למעט השערה של מקום הליקוט, אך ישנם דיווחים בודדים של מגדלים והצלחתם.

 חמאית גוואטמלה אוהבת אור בהיר. ככל שהאור יהיה בהיר יותר (אך לא שמש ישירה), כך היא תקבל גוון ורוד.

 חמאית זו עדיף לגדל בתנאי חמאית מקסיקנית – לאפשר תנאי יובש יחסיים בחודשי החורף החל מנובמבר ועד אפריל, ולחות גבוהה בחודשי האביב עד הסתיו. בחודשי הסתיו יש לחשוף את החמאית לירידה הדרגתית בטמפרטורות וכמות האור, אשר מאותתות לה לגדל עלי חורף. בתקופה זו החמאית תפיק עלי חורף.

 חמאית גוואטמלה אוהבת לחות יחסית גבוהה, אבל עם תנועת אוויר טובה, אז דאגו לאוורור טוב. בקיץ אני מעמיד את החמאית במגש עם מים בגובה 1-2 סנטימטר באופן קבוע, בטרריום סגור להעלאת הלחות היחסית.יש לבצע הוספת מים דרך המגש (השקיה תחתית), ללא הרטבת העלים. 

עשו שימוש בתערובת מצע המיועדת לחמאית מקסיקאית, אשר בעיקר מכילה חומרים לא-אורגנים, כגון חול סיליקה, ורמקולייט ופרלייט. ניתן להוסיף כמות קטנה גם של כורכר או אבן גיר – בזהירות.

האכלה

אני לא ממליץ להאכיל חמאיות. בסביבה לחה מתפתחים זבובונים שיימשכו לעלים ויידבקו עליהם עצמאית.

גלריית תמונות

ביבליוגרפיה

 • Anonymous. Pinguicula sp. “Guatemala 3100 m”. (2022, 03 26). Retrieved from Carnivorous plants: https://sarracenia.cz/informace/pinguicula/guatemala/index.html?fbclid=IwAR0KZuRCXcuZoDEUxRSw9DBrpd93J9QDL00nnP9nKT929N7BouKkdOPTZCI
 • Anonymous. Pinguicula sp guatemala. (2022, 03 26). Retrieved from Carni Cultura: https://carniculturacr.com/product/pinguicula-sp-guatemala/?fbclid=IwAR03HJhfQg0GWOEetddgDmLlp6syr3IGcM29oGGBLF_uvV60N-JlNBQGVPw
 • Anonymous. Pinguicula sp “Guatemala 3100 m”. (2022, 03 26). Retrieved from Cascade Carnivoures: https://www.cascadecarnivores.com/product_info.php?products_id=149
 • Anonymous. HELP PINGUICULA GUATEMALA, 3100 M. (2022, 03 26). Retrieved from FlyTrapCare Forums: https://www.flytrapcare.com/phpBB3/help-pinguicula-guatemala-3100-m-t18325.html
 • Anonymous. Pinguicula “Guatemala, 3100 m”. (2022, 03 26). Retrieved from Cranivorous Plant Photofinder: http://cpphotofinder.com/pinguicula-guatemala-3100-m-3727.html

קישור קבוע למאמר הזה: https://torfim.co.il/plants/cp-plants/cp-plants_pinguicula/cp-plants_pinguicula_mexican-pinguicula/pinguicula_guatemala/

2 תגובות

  • אופיר on 27/04/2022 at 18:01
  • השב

  היי ירון,
  יש לי חמאית גואטמלה ורציתי לדעת האם להשקות אותה גם במים מזוקקים או שזה בסדר במים רגילים גם?

  1. שלום אופיר,
   גם חמאית גוואטמלה יש צורך להשקות במים מזוקקים בלבד.
   בהצלחה,
   ירון

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.

Your compare list

Compare
הסר הכל
השוואה
0