(Last Updated On: 20/11/2023)

חמאית ראמוסה – Pinguicula ramosa

שם לועזי - Pinguicula ramosa

חמאית נדירה הצומחת בפסגות הרים ביפן, כמעט תמיד על קיר אנכי מכוסה בטחב. עמודי הפריחה המתפצלים עם מספר פרחים רב הינם מסימני ההיכר שלה.

Pinguicula ramosa in Japan
קלות הגידול
1/5
קצב צמיחה
2/5
גודל הצמח
2/5
גודל העציץ
3/5
עוצמת התאורה
3/5
התאמה לטרריום
5/5

רקע

חמאית יפנית נדירה הגדלה במספר אתרים מצומצם בפסגות ההרים היפניים בחבלי טוצ’יגי וגונמה. החמאית נפוצה בעיקר על קירות גרניט או סלע וולקני המכוסים בטחב, בדרך כלל כאשר מי הפשרה וגשמים זורמים בתוך הטחב. לחמאית זו מספר תכונות ייחודיות המבדילות אותה ממרבית החמאיות. עמוד פריחה הנוטה להתפצל עד ל-15 עמודי פריחה משניים, שבקצה כל עמוד פריחה משני פרח בודד. עם הבשלת הפרי, עמוד הפריחה מתכופף אחורה ולמעלה על מנת להפיל את הזרעים אל תוך הטחב, ובכך בית הגידול של החמאית מתרחב כלפי מעלה!

נכון לכתיבת פוסט זה מוכרים חמישה אתרים בלבד שבהם צומחת החמאית, ארבעה מהאתרים בפסגות ההרים באזור ניקו (מחוז טוצ’יגי), בגובה של 1500-1900 מטר מעל פני הים. צמח נדיר זה הינו מוגן ואסור לאסוף פרטים או זרעים מהטבע. 

מבנה הצמח

חמאית ראמוסה הינה צמח רב שנתי עונתי, אשר מתכנס בסתיו לפקעת התחדשות ממנה מתחדש הצמח באביב. באביב  (חודש אפריל) עלים ירוקים בהירים גדלים בצורת שושנה ממרכז החמאית וצמודים למצע עליו גדלה החמאית. כל עלה בצורת פטוטרת בצבע ירוק עז. קצוות העלים מעוקלים כלפי מעלה. לקראת אמצע מאי ממרכז הצמח גדל עמוד הפריחה. קוטר הצמח עד 10 סנטימטרים.

החמאית גדלה על גבי צוקים אנכיים המכוסים בטחב, כאשר החמאית מעגנת את עצמה לטחב באמצעות מספר רב של שורשים סיביים.

המלכודת

לחמאית ראמוסה יש עלים בצבע ירוק בהיר, בצורת פטוטרת, עם שוליים המתעקלים כלפי פנים. החלק העליון של העלים מכוסה בדבק הלוכד חרקים קטנים הנוחתים על העלים.

גם עמוד הפריחה עצמו מכוסה בבלוטות דבק רבות שיכולות ללכוד טרף ולהזין את החמאית.

הפרח

חמאית ראמוסה פורחת החל מאמצע מאי ועד סוף יולי, כאשר הפרי מבשיל בדרך כלל סביב אוגוסט. ממרכז החמאית גדל עמוד פריחה אחד אשר מתפצל עד ל-15 עמודי פריחה משניים, כאשר בקצה כל עמוד פריחה משני פרח יחיד. לפרח שלושה חלקים בשפה העליונה ושני חלקים בשפה התחתונה. מרבית פרחי חמאית ראמוסה הינם סגולים-לבנים, אך ישנם יוצאים מן הכלל עם פרח לבן כולו.

ריבוי

חמאית ראמוסה מפיקה זרעים. כאשר הפרי בשל עמוד הפריחה יתיישר כלפי מעלה ואף יהפוך את עצמו כך שהזרעים ייפלו לתוך הטחב מעל חמאית האם. בצורה זו אזור המחיה של החמאית גדל כלפי מעלה, בניגוד למרבית החמאיות אשר “יפילו” זרעים כלפי מטה.

ישנם גורמים מעטים אשר הצליחו להרבות את החמאית באמצעות תרביות ריקמה, אך בדרך כלל הצמח הצעיר לא שורד ארוכות לאחר חשיפתו לאוויר.

תנאי מחיה וגידול

חמאית ראמוסה קשה לגידול פרטי. למעשה בחו”ל יש מעט מאוד שמצליחים לגדל אותה. רק במידה ואתם מגדלים כדניות ההר הגבוה או הליאמפורות בתנאים מיוחדים תוכלו לגדל את החמאית יחד איתן בסביבה קרירה (בקיץ!) החווה ירידה נוספת בטמפרטורות בלילה. על מנת לגדל חמאית זו נדרש תא גידול מקורר היטב. עקב הסטטוס של החמאית כצמח מוגן, ישנם מעט מאוד מגדלים שלה בעולם, רובם ביפן. במאמר של מיצ’יאקי מאבוצ’י מצויין על ידי מאסאטו האטורי שיטת גידול.

חמאית ראמוסה גדלה על צוקי גרניט אנכיים המכוסים בטחב חי, כאשר מים נוטים לזרום באופן קבוע או לעיתים קרובות על פני הגרניט, מתחת לטחב. אם בכוונתכם לגדל את החמאית – היא תיטיב לצמוח בטחב ספגנום מאוורר וחי, או טחב אחר שאיננו דחוס ומחובר ללוח אבן וולקני או לאבן גרניט.

הקיץ ביפן הינו גשום, כאשר לעיתים הימים סגריריים ופסגות ההרים לוטים בערפל. החל מיוני החמאית תחווה לחות רבה הן מהגשם אך בעיקר מהעננים המכסים את ההרים. את מרבית המים שהחמאית צורכת היא תקבל מהאוויר – מהערפיליות ולכן יש לערפל את החמאית לעיתים תכופות – ערפל (דגומת מכשיר אדים קרים) ולא ריסוס על ידי מערפלים.

בסביבת גידול ביתית אל תחשפו את החמאית לאור שמש ישיר אלא אור בהיר. בטבע היא גדלה בצוקים הפונים בדר”כ לכיוון צפון. שימרו על טמפרטורות יום של עד 20 מעלות, ובלילה על הטמפרטורה לרדת ל-10 מעולות, ואף מתחת לזה.

בחורף החמאית נכנסת לתרדמת ורגילה לירידה בטמפרטורות אל מתחת לאפס. בסביבה הטבעית היא נכנסת לתרדמת חורף ומתכנסת לתוך פקעת התחדשות בתוך הטחב, כאשר הטחב קופא מעל הפקעת כך שנוצרת שכבת הגנה השומרת עליה. אפשרו לחמאית להכנס לתרדמת חורף, ושימרו על פקעת קרירה על מנת למנוע רקבון.

האכלה

ניתן להאכיל את החמאית בתולעי דם מורטבות, אך בדרך כלל יהיו מספיק חרקים זעירים בסביבה הלחה בה גדלה החמאית, כך שהיא תהנה מארוחות באופן קבוע.

מאמרים נוספים לקריאה

גלריית תמונות

ביבליוגרפיה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Your compare list

Compare
הסר הכל
השוואה
0