שופרית לבנה Sarracenia Leucophylla

(Last Updated On: 06/10/2020)

שופרית לבנה

Sarracenia Leucophylla

 

שופרית לבנה Sarracenia Leucophylla

שופרית לבנה
Sarracenia Leucophylla

צמח שופרית צפון אמריקאי מהיפים והמרשימים ביופים. זהו אחד האבות של מרבית ההכלאות הקיימות בשוק המסחרי, בגלל גווני הצבע האדום-לבן שלו, והגובה שאליו השופר מגיע.

רקע

השופרית הלבנה היא אחת מהשופריות הנוצות בארה”ב, כאשר עיקר אזור המחיה הטבעי במדינות פלורידה, אלבמה, ג’ורג’יה ומיסיסיפי, שדרום-מזרח ארה”ב, שם הוא גדל בביצות ובלחות הרבה השוררת באזורים אלו. השופרית הלבנה מבוקשת ומלוקטת בטבע כדי לקשט שולחנות רבים עקב היופי המרשים וגודל השופרים, דבר התורם רבות להיעלמותו מהטבע.

לצמח מספר מופעים, החל מלבן לחלוטין, דרך גוונים של אדום, לבן וירוק ועד אדום כמעט לחלוטין, בהתאם למיקום צמיחתו בטבע. השופרית הלבנה גדלה באזורים בהם גדלות שופריות נוספות, והיא יוצרת הכלאות רבות איתן. עקב הצבעים המרשימים והגובה שאליה השופרים מגיעים, פעמים רבות עושים שימוש בשופרית הלבנה כהורה של הכלאות מסחריות, כגון שופרית אווה, מיצ’יליאנה ועוד…

מבנה הצמח

מלכודת חדשה של שופרית לבנה

מלכודת חדשה של שופרית לבנה

צמח מדהים ביופיו, אשר בחלקו העליון של המלכודת הצבע נוטה להיות לבן, עם נימים אדומים או ירוקים. לעתים, באור שמש ובהתאם לזן, במקום לבן יהיה החלק העליון של השופר אדום. בתחילת האביב הצמח יפיק עמוד פריחה שעליו פרח אדום יחיד. לאחר זמן מה, השופרית תתחיל לגדל מלכודות.

מלכודות האביב בדרך כלל פחות מרשימות ופחות זקופות, מהמלכודות שצומחות בשיא הקיץ, שעשירות יותר בצבעים. מלכודות האביב יהיו בדרך כלל עד 60 ס”מ גובה, ונוטות יותר לגוונים של ירוק-לבן, ללא כמות גדולה של הצבע האדום. מלכודות הקיץ יכולות להגיע עד לגובה של מטר, ויכילו גם גוונים של אדום, בהתאם למופע של השופרית. עם הזמן, המלכודות הישנות יתחילו להתייבש וליפול הצידה, ומלכודות חדשות יצמחו במקומן.

המלכודות גדלות מריזום הנמצא בגובה פני המצע, כאשר בחלקו האחורי של הריזום יהיו שאריות של מלכודות ישנות, ומלכודות ייצאו מנקודות צמיחה שמתפתחות בחלקו הקדמי. הריזום יילך ויגדל עם גיל השופרית, ואף יילך ויתפצל ויפיק נקודות צמיחה חדשות. מכל נקודת צמיחה ייתכן ויעלה עמוד פריחה חדש בתחילת האביב.

צמח השופרית הוא צמח רב שנתי, עונתי. הצמח מתחיל להיות פעיל באביב, עם הפקת עמוד הפריחה, וגדל לאורך כל חודשי הקיץ, עד לסתיו. בסתיו הצמח מתחיל להצמיח עלי חורף בשם Phyllodia, אשר שונים לחלוטין מהמלכודות בצורת השופר שהצמח מצמיח במהלך תקופת הגדילה הפעילה. עלים אלו שטוחים ומעוקלים, וכל תפקידם הוא לבצע פוטוסינטזה בתקופת החורף. בתקופת החורף, השופרית הלבנה תיכנס לתרדמת עד לבוא האביב.

פריחת שופרית לבנה Sarracenia Leucophylla

פריחת שופרית לבנה

הפרח

הפרח מזכיר מאוד “רדאר”. לפרח חמישה עלי כותרת וחמישה עלי גביע אדומים. במרכז הפרח נמצאת השחלה, המחולקת לחמישה אזורים. כל אזור מחובר לעמוד עלי שהוא מעוקל כלפי מעלה, ונראה בעצמו כאילו הוא עלה הפוך. כתבתי על מבנה פרח השופרית בפוסט הזה.

ריבוי

ניתן להפיק בקלות זרעים מפרח השופרית, במיוחד אם מאביקים עם מכחול. הדגמה על האבקה ידנית ניתן למצוא בפוסט שכתבתי בנושא. לאחר הפקת הזרעים ניתן לזרוע אותם מיידית, או לאחסן אותם במקרר עד לשימוש מאוחר יותר. ככל שהזרעים מאוחסנים יותר, כך החיות שלהם תרד.

דרך נוספת להרבות שופרית היא באמצעות פיצול הריזום. כאשר לריזום יש יותר משתי נקודות צמיחה, ניתן להפריד את הריזום באמצע, ובכך לקבל שני צמחים זהים.

תנאי גידול

אורח שבנה בית בכניסה למלכודת שופרית לבנה S. leucophylla

טורף בכניסה למלכודת

צמח שופרית לבנה יחסית קל לגידול באזורים הנהנים מלחות באוויר. צמח השופרית אוהב לגדול במצע חומצי נטול חומרי דישון, כגון כבול, ספגנום ותערובות שלהם עם חול. מומלץ לעשות שימוש בתערובת סטנדרטית של כבול ופרלייט לגדל את הצמח.

לקראת החורף, עם הירידה בטמפרטורות וקיצור שעות האור, השופרית תיכנס לתרדמת. עלים ישנים ייטו הצידה ויתחילו להתייבש, ומספר עלים לא טורפים (Phyllodia) יצמחו. ישנה חשיבות רבה לתרדמת החורף של השופריות, שכן בלעדי התרדמת, צמח השופרית לא יתפתח טוב לאורך זמן, וימות. על מנת לאפשר את מחזור הצמיחה הטבעי של השופרית, אני ממליץ לגדל את השופרית בחוץ, היכן שניתן. בשיא החורף ניתן לשתול מחדש או לפצל את השופרית, עם הפרעה מינימלית לצמח. בעונת הצמיחה (אביב עד סתיו) יש לדאוג שהצמח יהיה תמיד בתוך מים מזוקקים, כאשר אני ממליץ מדי פעם להחליף את המים. בתקופת הקיץ, מומלץ לא לחשוף את השופרית לשמש מלאה, שכן שמש מלאה הינה חזקה מדי, ועלולה לשרוף את המלכודות. אפשר לעשות שימוש ברשת הצללה של 30-40% בשעות הצהריים.

אם אתם מגדלים את השופרית הלבנה בחוץ, בדרך כלל לא יהיה צורך בהאכלה. השופרים ילכדו מספיק חרקים. עם זאת, ניתן מדי פעם להוסיף תולעי דם מיובשות לשופרים.

 

 

קישור קבוע למאמר הזה: https://torfim.co.il/plants/cp-plants/cp-plants_pitchers/cp-plants_pitchers_sarracenia/sarracenia-leucophylla/

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.

Your compare list

Compare
הסר הכל
השוואה
0