חמאית Pinguicula ehlersiae

(Last Updated On: 30/09/2020)

חמאית Pinguicula ehlersiae

חמאית Pinguicula ehlersiae הוא חמאית מקסיקני קטן ומרהיב ביופיו, ויכול ליצור מושבות גדולות בשטח קטן.

רקע

צמח חמאית מקסיקני קטן ומקסים, הגדל במדינות Nuevo Leon, Hidalgo, San Luis Potosi ו- Tamaulipas במקסיקו. החמאית גדל בגובה של 1200-2000 מטרים, על מצבורי אדמה וחומר אורגני בצוקים, אבנים וסלעים, או כצמח צמוד לסלע (לית’ופייט). עיקר גידול הצמח על אבני גיר או אבני סיד.חמאית Pinguicula ehlesiae

מבנה הצמח

חמאית ehlersiae הוא חמאית מקסיקני רב שנתי, בעל מופע קיץ ומופע חורף. הצמח מגיע לקוטר של עד 5 ס”מ, והוא בין הקטנים שבחמאיות בגידול מסחרי. בקיץ, בזמן החום והלחות, החמאית יגדל עלים טורפים גדולים יותר, בצורה מריתית עם קצה צר, והשוליים כלפי מעלה. באור חזק עלי הקיץ יקבלו גוון ורדרד. בחורף, עלי החורף יהיו יותר אובלים, עבים יותר וחסרי דבק ללכידת חרקים.

האכלת הצמח

חמאית ehlersiae יצוד לבד מיני מעופפים או חרקים המתפתחים באופן טבעי בעציצים, ואין צורך להאכילו. בתקופת החורף הצמח מבצע פוטוסינטזה באמצעות עלי החורף, וגדל לאט יותר.

הפרח

החמאית פורח באביב, כאשר הצמח יוצא ממופע החורף שלו. צבע הפרחים יכול לנוע בין לבן, סגלגל, ורוד וסגול עמוק. בשוק המסחרי נמכרים בעיקר חמאיות ehlersiae עם פרחים ורודים. כל צמח מוציא עמוד פריחה אחד או שניים.

ריבוי

קשה מאוד להרבות ולהפיק זרעים מחמאית. אני הצלחתי בגידול ייחורים מעלי חורף של החמאית. לצפיה במדריך הכנת ייחורים מחמאית בבקשה לחצו כאן.

תנאי גידול

חמאית ehlersiae לא אוהב שמש חזקה במיוחד, ומעדיף גם באזורי המחייה הטבעיים שטחים צפוניים או מוצלים.חמאית Pinguicula ehlersiae

החמאית חווה בטבע תנאי יובש יחסיים בחודשי החורף החל מנובמבר ועד אפריל, כאשר באביב הגשם חוזר, עד לשיא בחודשי יולי-אוגוסט. בחודשי החורף החמאית אוהב להחשף לירידה בטמפרטורות וכמות האור, אשר מאותתות לו לגדל עלי חורף. עם זאת, החמאית לא נכנס לתרדמת חורף, וממשיך לגדול עם עלי חורף.

חמאית ehlersiae אוהב לחות יחסית גבוהה, אבל עם תנועת אוויר טובה, אז דאגו לאוורור טוב. בקיץ אני מעמיד את החמאית במגש עם מים בגובה 1 סנטימטר, ונותן למים להתייבש. לפני שהמצע מתייבש, אני משקה בעדינות את המצע, ללא הרטבת העלים, עד שהמים יוצאים מהתחתית וממלאים מחדש את המגש לגובה 1 סנטימטר. בחורף יש להמעיט בהשקייה, ומייד כשהמים יוצאים מתחתית העציץ להפסיק להשקות. אחת לשבוע או כשהמצע מתחיל להתייבש להשקות שוב.

עשו שימוש בתערובת מצע המיועדת לחמאית מקסיקני, כאשר היא בעיקר מכילה חומרים לא-אורגנים, כגון חול סיליקה, ורמקולייט ופרלייט. ניתן להוסיף כמות קטנה גם של כורכר או אבן גיר – בזהירות.

מקורות

  • Lampard, S., Gluch, O., Robinson, A., Fleischmann, A., Temple, P., McPherson, S., . . . Legendre, L. (2016). Pinguicula of Latin America. (A. S. Robinson, Ed.) Poole, Dorset, England: Redfern Natural History Productions.
  • Partrat, Eric; Dr. Legendre, Laurent;. (n.d.). Pinguicula ehlersiae Speta & Fuchs (1982). (E. Partrat, & L. Dr. Legendre, Editors) Retrieved 04 16, 2020, from A World of Pinguicula: http://www.pinguicula.org/A_world_of_Pinguicula_2/Pages/pinguicula_ehlersiae.htm
  • Rice, B. A. (2006). Growing Carnivorous Plamts. Portland, Oregon, USA: Timber Press Inc.

קישור קבוע למאמר הזה: https://torfim.co.il/plants/carnivorous-plants/pinguicula/mexican-pinguicula/pinguicula_ehlersiae/

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: